Sokat nőtt a hosszú nevű matakó kölyök

2025. január, 23. (csütörtök)

Tavaly januárban mutatkozott be az akkor még csak néhány hetes matakó kölyök, aki később Don Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo nevet kapta. Az aranyos állatka azóta sokat nőtt, persze csak matakó mértékkel, hiszen ezek az állatok igazából nem nőnek túl nagyra.

Matakó kölyök
Matakó kölyök

A tavalyi, 2024-es esztendő egyik legelső híre egy Állatkertünkben született, aranyos matakó kölyökről szólt. A kicsi valójában még 2023 decemberében jött a világra, de januárra érte el azt a fejlettséget, amikor már a nagyközönségnek is bemutatkozhatott. Hamarosan kiderült az is, hogy a jövevény hím állat, s ezt követően már nevet kerestünk neki. Állatkertünk Facebook-oldalán lehetett javasolni, s az oda írt nevek közül választottak a gondozók. Így végül a kis matakó a Don Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo nevet kapta, amely elsősorban a Bud Spencer és Terence Hill filmek rajongóinak csenghet ismerősen. A névben épp a hosszúsága a lényeg, de azért előfordul, hogy az egyszerűség kedvéért csak Tony-nak hívjuk a kis matakót.

Egyébként most már nem is olyan kicsi: sokat nőtt az elmúlt egy esztendő során! Persze csak matakó mértékkel mérve, hiszen ezek az állatok felnőttként sem túl nagyok: testhosszuk 25 centi körüli, súlyuk pedig ritkán haladja meg a másfél kilót.

Tony tehát matakó mércével nőtt sokat, sőt, időközben már ki is repült – jobban mondva inkább kikocogott – a „szülői házból”. Ennek megfelelően már látogatóink sem anyja társaságában, hanem egy másik helyen, a lajhárok társaságában láthatják. Ez persze nincs nagy távolságra korábbi otthonától, hiszen mindkét bemutatóhely a Pálmaházban található.

A Dél-Amerikában honos matakók az övesállatok, más néven tatuk közé tartoznak. S mint ilyenek, szegről-végről rokonságban állnak a lajhárokkal (akikről nemrégiben posztoltunk), valamint a hangyászokkal is. Mint minden tatu, a matakó is bőreredetű csontpáncéllal védekezik a ragadozók ellen, és minden más tatunál jobban össze tud gömbölyödni. Ez a képessége megihlette Állatkertünk grafikusát is, akinek nem kell a szomszédba mennie eredeti ötletekért: intézményünk karácsonyi üdvözlőlapjára igy egy félig összegömbölyödött matakó képe került, amint épp bele próbál olvadni az ugyancsak gömb alakú karácsonyfadíszek alkotta környezetbe.