Amióta Richard Owen brit természettudós, anatómus és őslénykutató dinoszauruszoknak, azaz „rettenetes gyíkoknak” nevezte el az ősi hüllők egy csoportját, töretlen az érdeklődés irántuk. Ez nem is meglepő, hiszen ezek az állatok a mezozoikumban, azaz a földtörténeti középidőben évmilliók hosszú során át voltak a földi élet uralkodó létformái. Legősibb képviselőik a triász időszak végén, 233 millió évvel ezelőtt jelentek meg, a legkésőbb élt dinoszauruszok pedig a kréta időszak végén, 65-66 millió éve haltak ki földtörténeti mércével mérve meglehetősen hirtelen.
Már az ókorban is találtak dinoszaurusz maradványokat, a leletek tudományos értékű feldolgozása azonban csak a XVIII. század végén kezdődött meg. Napjainkra az őslénykutatók már mintegy 900 különböző dinoszauruszt azonosítottak, és számuk a felfedezések nyomán folyamatosan nő. Az újabb és újabb megkövült maradványok feltárása nyomán egyre többet tudunk nemcsak arról, hogy miképpen nézhettek ki ezek az ősvilági lények, hanem arról is, hogy miként éltek, mivel táplálkoztak, hogyan gondoskodtak utódaikról.
Közben a dínók a populáris kultúrát sem hagyják hidegen: könyveket, filmeket, képzőművészeti alkotásokat inspirálnak. A könyvek közül alighanem Arthur Conan Doyle 1912-ben megjelent klasszikusa, az Elveszett világ (The Lost World), illetve Michael Crichton 1990-es Jurassic Park című regénye (magyarul először Őslénypark címen jelent meg) volt a legnagyobb hatású.
A dinokiállítások mindenütt népszerű produkcióknak számítanak, hiszen gyereknek és felnőttnek egyaránt érdekes látnivalót, izgalmas kalandot ígérnek. Általában olyan őslényeket mutatnak be ezek a tárlatok, melyek legnevesebb képviselői az Egyesült Államokból, Kanadából, Portugáliából, Tanzániából vagy Ausztráliából kerültek elő. Azt viszont kevesen tudják, hogy Magyarországon egy piciny, hajdanvolt falu neve, Iharkút is fent van a híres dinoszaurusz-lelőhelyek listáján. Amíg a T-Rex, az Oviraptor és a Hadrosaurus nevét már az ovis gyerekek is hibátlanul fújják, az Ajkaceratops, a Hungarosaurus, a Bakonydraco vagy a Foxemys trabanti létezéséről nagyon kevesen hallottak, holott ezek is őshüllő, mégpedig világhíres magyar őshüllő leletek.
A Fővárosi Állat- és Növénykert által rendezett, nemzetközi anyagokat is felvonultató Őslény körút 16. című kiállításon a legismertebb dinoszauruszok óriási, az esetek jó részében életnagyságú makettjei mellett ízelítőt adunk a hazai dinoszauruszkutatás eredményeiből, az iharkúti ásatások anyagából, amely a Magyar Dinoszaurusz Alapítvány és az Állatkerti Alapítvány együttműködésének köszönhető. Az ásatások vezetője, dr. Ősi Attila, az ELTE Őslénytani Tanszékének vezetője azt is vállalta, hogy a dinoszauruszkiállítás ideje alatt előre meghirdetett időpontokban előadásokat is tart a magyarországi ásatásokról.
Az ősvilági élményt interaktív ásatás és különböző ismeretterjesztő programok teszik teljessé, hiszen a Fővárosi Állat- és Növénykert kiemelt feladatának érzi az ismeretterjesztést is. Akik megnézik az óriási rekonstrukciókat, becserkészik a mozgó makettet, belepillantanak az ismeretterjesztő filmekbe, kipróbálják a paleontológiai minijátszóteret, átélik a VR-ősvilág kalandjait, nem csak élményben, hanem tudásban is gazdagodnak. További különlegesség, hogy az őslények mellett a kiállítás egy részében sárkányokkal is találkozhatnak a látogatók, hiszen a velük kapcsolatos legendák, hiedelmek és mesék is a modern tudomány születése előtt megtalált, tévesen azonosított ősállatcsontokon alapulnak.
Az Őslény körút 16. 2025. február 14-től március 30-ig látogatható, vasárnaptól csütörtökig 10 órától 19 óráig, pénteken és szombaton, illetve a kiállítás utolsó napján pedig 10 órától 20 óráig, kivéve február 27-én, csütörtökön, amikor is a kiállítás zárva tart. Mindenkinek azt javasoljuk, hogy legkésőbb egy órával a zárás előtt kezdje meg a látogatást, hogy elég idő maradjon a tárlat bejárására. A helyszíni jegyértékesítést is minden este egy órával a zárás előtt függesztjük fel, így ezután az adott napon már nem lehet jegyet váltani a helyszínen.
Az Őslény körút 16. helyszíne az Állatkerthez tartozó Biodóm, amelynek bejárata nem azonos az Állatkert szokásos bejárataival, hanem az Állatkerti körút Hermina út felé eső vége közelében, az Állatkerti krt. 16. szám alatt található. Jegyeket online, az Állatkert internetes jegyvásárlási felületén, valamint a helyszínen lehet váltani. Helyszíni jegyvásárlásra a 2025. február 14-től március 30-ig tartó időszakban van lehetőség 10 órától a kiállítás zárását megelőző egy óráig, kivéve február 27-ét, amikor a helyszíni jegyértékesítés is szünetel.
Az Őslény körút 16. helyszíne a Biodóm, amely közösségi közlekedéssel legkényelmesebben a 72-es trolibusszal, az M1-es metróval (kisföldalatti), vagy az 1-es villamossal közelíthető meg. A 72-es trolibuszról a Zugló vasútállomás (Hermina út) felé a Kós Károly sétány a legközelebbi megálló, az Orczy tér felé pedig a Bethesda utca vagy a Széchenyi fürdő megállót érdemes választani (a bejárat nagyjából a kettő között félúton van). Az M1-es metróról (kisföldalatti) a Széchenyi fürdő állomáson kell leszállni, az 1-es villamosról pedig a Kacsóh Pongrác út megállónál, ahonnan a gyalogos aluljárón keresztül lehet eljutni a Kacsóh Pongrác út és az Állatkerti körút sarkára, ahonnan már csak pár méter a Biodóm bejárata. A közösségi közlekedés igénybevételéhez további információk érhetők el a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) weboldalán.
A gépkocsival érkezőknek javasoljuk a Biodóm bejáratától jobbra eső Parkoló Zoona használatát, vagy a környező közterületek parkolóhelyeinek (fizető övezet!) használatát. A parkolásról további információk itt olvashatók.
Az Őslény körút 16. eseményt befogadó Biodóm nagykupolában egy időben maximum 900 látogató tartózkodhat. Ez nem kevés, de ha esetleg a bent tartózkodók száma elérné ezt a számot, akkor további belépésre olyan ütemben lesz majd lehetőség, ahogy a kilépő látogatók távoznak. Azok, akik nem közvetlenül a belépés előtt, hanem már korábban megváltották a jegyüket, a beléptetéskor előnyt élveznek
A jegyek megváltására elsősorban az Állatkert internetes jegyvásárlási felületét, tehát az online vásárlási módot javasoljuk, amelynek használatakor bankkártyás és SZÉP-kártyás fizetésre van lehetőség. Aki a helyszínen szeretne jegyet vásárolni, megteheti az Őslény körút 16. nyitvatartási ideje alatt, a zárást megelőző egy óráig a Biodóm bejáratánál lévő KIOSZK automata segítségével, ahol bankkártyás, SZÉP-kártyás, illetve készpénzes fizetésre is van lehetőség.
Annak, aki az elővételi időszakban szeretne élni a helyszíni jegyváltás lehetőségével (vagyis akkor, amikor még nincs nyitva az Őslény körút 16.), az Állatkert jegypénztárainál elhelyezett KIOSZK jegyautomaták használatát javasoljuk. A megváltott jegyeket legkésőbb 2025. március 30-ig lehet felhasználni. A megváltott jegyeket nem áll módunkban visszaváltani.
Az Őslény körút 16. kiállításra az állatkerti bérletek, illetve az állatkerti látogatásra váltott jegyek nem érvényesek. Az Őslény körút 16. látogatói számára többféle jogcímen kínálunk kedvezményeket (például gyermekek, diákok, 65 éven felüliek, 10 főt meghaladó csoportok belépéséhez). A meghirdetett kedvezményeken felül egyéb mérséklések az eseményen nem vehetők igénybe.
Elővételes jegyek 2025. február 7. és 13. között:
Normál jegyárak február 14. és március 30. között:
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!