Bár a tanévnek hivatalosan vége, a Állatkertünk ismeretterjesztő és oktatási munkája a nyári időszakban is teljes intenzitással folytatódik. Az év első hat hónapjában összesen 9303 gyermek és felnőtt vett részt különböző oktatási célú programjainkban. Ez az adat nemcsak a tanórához kötődő foglalkozásokat tartalmazza, hanem az élménynapokon, szakkörökön, tehetséggondozó versenyeken, felnőttképzéseken, valamint a közösségi szolgálat keretében végzett tanulási alkalmakat is.
A legtöbben szervezett iskolai és óvodai látogatások alkalmával kapcsolódtak be az oktatásba. 2025 első hat hónapjában 385 csoportban 8580 fő vett részt a tantermi és tematikus foglalkozásokon. A Nemzeti Alaptantervhez és az életkori sajátosságokhoz igazítva összeállított programokat, minden évben mintegy negyvenféle témában tartjuk. 2024-ben egész évben 14 142 gyermek vett részt hasonló programokon, az idei féléves adat tehát jól mutatja, hogy idén is legalább ekkora érdeklődésre számíthatunk. A nyári élménynapok keretében az ismeretszerzés más keretet kap, de nem szünetel.
Külön öröm számunkra, hogy idén eddig 309 szociálisan hátrányos helyzetű gyermek díjmentesen vehetett részt az élménynap programban, amelyre a kerületi gyermekjóléti központokon keresztül lehet jelentkezni. Ezeket a napokat zoopedagógusaink kísérik végig: a kézműves foglalkozásoktól az állatgondozókkal való találkozásokig minden programelem a természetközeli tapasztalásra épít.
Állatkertünkben a tehetséggondozás sem maradt háttérben. Húsz év kihagyás után ismét elindult az állatkerti szakkör két csoportban, összesen harminc fővel, míg a negyven év után újra meghirdetett Anghi Csaba Országos Állattani és Természetvédelmi Verseny döntőjén a jelentkező 85 főből harminc diák mérte össze tudását személyesen a kertben. Mindemellett idén eddig 205 középiskolás diák teljesítette nálunk az 50 órás közösségi szolgálatot, aktívan bekapcsolódva a látogatókkal való foglalkozásba és az oktatási programok működtetésébe.
A tudásmegosztás természetesen nem áll meg a gyermekprogramoknál. A 2025 első félévében ELTE Tanító- és Óvóképző, valamint Pedagógiai és Pszichológiai Karával együttműködésben a módszertani tréningeken 256 hallgató vett részt, akik nemcsak az állatkerti tanulási lehetőségeket ismerhették meg, hanem a zoopedagógia gyakorlati alkalmazásába is betekintést nyerhettek. Az Állatkert más módon is aktív szereplője a felsőoktatásnak: az Állatorvostudományi Egyetemmel közös együttműködésnek köszönhetően a kert területén, az állatkerti állatok megbetegedése című fakultatív tantárgy keretében tanulnak a hallgatók, de együttműködésben állunk a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel, valamint más, hazai és külföldi egyetemek hallgatói – az USA-tól az Egyesült Arab Emírségekig – is nálunk végzik szakmai gyakorlatukat vagy PhD kutatásaikat.
Nem kevésbé fontos a napi látogatások során tapasztalható informális tanulás. Az idén eddig közel 580 000 látogatót fogadó Állatkert munkájának szerves része az oktatás. Az állomásról állomásra bejárható TapiZoo programban például preparátumok, ásványok, kövületek és különféle állati „alkatrészek” kézbe vételével, magyarázattal kísérve szerezhetnek élményszerű ismereteket a látogatók. Hasonló célt szolgálnak a látványetetések, tréningek és bemutatók is – a Cápasulitól a vadállatmentő központig –, ahol a tudás átadása az élménnyel kéz a kézben jár.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!