Egy nőstény zebracápa vendégeskedik a Cápasuliban. Az állat a Tropicarium lakója, aki ottani férőhelyének átalakítása miatt lakik ideiglenesen Állatkertünkben. A mi saját zebracápánktól jól megkülönböztethető, hiszen láthatóan világosabb nála.
Állatkertünk Cápasulijában öt cápafaj egyedeit láthatja a nagyközönség. A bemutatott fajok között van a zebracápa is. Ezt a fajt egy Phileas nevű hím egyed képviseli, ám az elmúlt napokban már egy nőstény zebracápát is láthattak mindazok, akik a Cápasuliban jártak. Az új egyed a Campona Tropicariumból ideiglenesen költözött be hozzánk, arra az időre, amíg ottani férőhelyén átalakítási munkálatokat végeznek. A nőstény zebracápa 3 és fél éves: 2021. december 25-én, vagyis karácsonykor bújt ki a tojásból a franciaországi Nausicaá Nemzeti Tengeri Központban. Érkezésekor munkatársaink alaposan lemérték az állatot, aki 163 cm hosszú, 17,6 kg-ot nyom, uszonyfesztávja pedig kereken 60 cm.
A gondozók természetesen nagy figyelemmel kísérték, hogyan veszi birtokba új, átmeneti otthonát, és hogyan reagál a Cápasuli többi lakójára. Érkezésekor először úgy úszta körbe a medencét, hogy annak minden részletét gondosan feltérképezhesse. A kezdeti, ilyenkor teljesen normális bizonytalanságot követően hamar feloldódott, egyre inkább otthonosan mozgott, és hamarosan a többi állattal is elkezdett ismerkedni. A mi saját zebracápánk, Phileas is láthatóan jól fogadta az újonnan érkezett lakótársat. Egyébként a zebracápákat elég könnyű megkülönböztetni a többi cápától, sőt azt is viszonylag könnyű megmondani, hogy a medencében most lakó két zebracápa közül ki kicsoda. A mi hímünk, Phileas ugyanis egy sötétebb tónusú egyed, míg a most érkezett vendég sokkal világosabb árnyalatú.
A zebracápa (Stegostoma fasciatum) a cápák csaknem ötszáz fajt számláló közösségén belül törzsfejlődési szempontból különleges fajnak számít, hiszen nincsenek vele közeli rokonságban álló fajok: éppen ezért a zebracápák családjába csupán ez az egy faj tartozik. A Cápasuliban bemutatott öt cápafaj közül ennek a fajnak a természetvédelmi helyzete a leginkább aggasztó, így nem véletlen, hogy a Nemzetközi Természetvédelmi Unió besorolása szerint a zebracápa a veszélyeztetett fajok kategóriájába tartozik. A zebrákra utaló nevét ez a faj arról kapta, hogy a fiatal egyedek testét csíkos mintázat borítja. A csíkok azonban egy idő után felszakadoznak, foltokká alakulnak át, a felnőtt egyedeken már ez a mintázat látható.
Ezek az állatok az úgynevezett indopacifikus régió lakója, Kelet-Afrika partjaitól egészen az ausztrál partokig, sőt a Palau környéki vizekig lehet találkozni vele. Általában a part közeli sekély vizeket, korallzátonyok környékét kedveli, illetve azokat a vizeket, ahol néhány tucat méter mélységben lévő, homokos, sík tengerfenék van. Nagyritkán azonban a nyílt tengerre is kimerészkedik. Bár kiváló úszó, sokszor pihen az aljzaton, a tengerfenéken. Testhelyzete ilyenkor is nagyon jellemző, általában a mellúszóira támaszkodva, fejét felemelve az áramlással szemközt szokott elhelyezkedni, mert így az áramló víz elegendő oxigénnel teli vizet hoz a kopoltyúiba. Legfontosabb táplálékát a különféle puhatestűek, illetve rákok képezik. A kemény páncéllal rendelkező zsákmányt ügyesen roppantja szét, fogazata is ehhez alkalmazkodott. A fentiek mellett természetesen kisebb halak is szerepelnek az étlapján. Az emberre – a cápák többségéhez hasonlóan – teljesen veszélytelen.
A tengeri állatok bemutatásának nagy hagyományai vannak Állatkertünkben, hiszen Magyarországon az első olyan nyilvános akvárium, ahol a nagyközönség eleven tengeri állatokat láthatott, a mi Állatkertünkben nyílt meg 1912-ben. A Pálmaház alatti, ma is meglévő Akvárium persze ma már inkább édesvízi fajokat mutat be, a tengeri állatok bemutatásának legfőbb színtere pedig évek óta a Cápasuli: ezt a bemutatóhelyet 2018-ban adtuk át. A tengeri élővilág bemutatása és megismertetése az elmúlt években különösen fontossá vált: a 2021-től 2030-ig tartó időszakot ugyanis az ENSZ az Óceánok Évtizedévé nyilvánította. Ez a program elsősorban azokat a kutatásokat kívánja előmozdítani, amelyek ahhoz kellenek, hogy hatékonyan munkálkodjunk a tengerek és óceánok védelméért. Ugyanakkor az Óceánok Évtizedének fontos eleme a tengerekkel, óceánokkal, tengeri élővilággal kapcsolatos ismeretek terjesztése. Mivel ez Állatkertünkben régóta fontos törekvés, mi is csatlakoztunk az ENSZ Óceánok Évtizedéhez.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!