Hamarosan itt az állatok világnapja, de a mai napra is esik egy állatos vonatkozású jeles nap, éspedig a gazdasági haszonállatok világnapja. Ezen a napon sok szervezet hívja fel a figyelmet a haszonállattartás állatvédelmi vonatkozásaira, de az is érdekes téma, hogy az évezredek során voltaképpen hányféle állatot is háziasított az emberiség ilyen vagy olyan célból.
Sokan talán nem is gondolnák, de az újkőkor kezdete óta az emberiség szerte a világon mintegy negyven különféle állatfajt háziasított. A kutyáról és a macskáról, de a lóról, szarvasmarháról és sertésről is tudnivaló, hogy ezek az állatok eredetileg nem léteztek a természetben, hanem úgy jöttek létre, hogy az ember különféle vadon élő állatokat, vaddisznót, őstulkot, vadlovat, sztyeppmacskát, farkast (habár a kutya őse körül vannak viták) szelídített meg, majd pedig hosszú idő alatt háziasította, domesztikálta őket.
Ha át akarjuk tekinteni az összes háziállatot, kezdhetjük a felsorolást akár a ragadozó emlősöknél. Az ide tartozó háziállatok közül sokunknak bizonyára a kutya és a macska jut eszünkbe elsők között, hiszen sokan tartanak ilyen társállatokat. Évezredekkel ezelőtt háziasításuk egyik oka is az a társaság volt, amit az ember számára jelentenek, de nem ez volt az egyetlen szempont. Hiszen a kutyát kezdettől fogva használják házőrzésre, vadászkutyaként, illetve a nagyobb állatállományok megjelenésével párhuzamosan pásztorkutyákat is tenyészteni kezdtek. A macskának sem csak a társaságát kedvelte meg az ember, hanem azt a képességét, hogy kordában tartja a rágcsálóállományt. Nem véletlen, hogy a macskát először az ókori Egyiptomban háziasították, azon a helyen, ahol már több mint ötezer éve is léteztek magtárak, amelyeket valahogy meg kellett védeni az egerektől.
Vannak azonban más háziasított ragadozó emlősök is. Elsősorban a különféle prémesállatok (ezüstróka, kékróka, mosómedve, nyérc) tartoznak ide: őket eredetileg csak vadászták, de az utolsó másfél-két évszázadban már farmokon is tenyésztették őket. És ott van még a vadászgörény is, amely, mint a neve is mutatja, a vadászatban segíti az embereket már vagy három évezrede.
A rágcsálók között is vannak háziasítottak, részben szintén prémesállatok, mint a csincsilla vagy a nutria, részben laborállatok, mint a laboregér vagy a laborpatkány, nem is beszélve az aranyhörcsögről vagy a tengerimalacról. Utóbbit mi elsősorban kedvtelésből tartott állatként ismerünk, de Dél-Amerikában a tengerimalacokat évezredek óta a húsuk miatt tartják, tenyésztik.
A nyúl is legalább háromezer éve háziállatunk: eredetileg a húsa és a prémje miatt háziasították, de sokan tartják házikedvencként is.
A patások közül különösen sok állatot háziasított az emberiség. Ott van a ló és a szamár, a sertés, a szarvasmarha és a bivaly, a juh és a kecske, illetve néhány olyan egzotikus háziállat, mint a teve, a láma, az alpaka, a rénszarvas, a balimarha, a gayal és a jak.
Persze az ember nemcsak emlősöket, hanem madarakat is domesztikált. Gondoljunk csak a kacsára, a pézsmakacsára, a lúdra, a bütykös lúdra, a gyöngytyúkra, a pulykára, a házi tyúkra, a galambra, a fürjre, a hullámospapagájra vagy éppen a kanárira! De az aranyhalat és a nemespontyot, sőt, a rovarok világából a selyemhernyót és a méhet is nyugodtan a háziasított állatok közé sorolhatjuk.
A történelem során egyébként voltak más állatfajok is, melyek háziasításával az ember ugyancsak megpróbálkozott. Némelyikükkel az úgynevezett szemi-domesztikált, vagyis félig háziasított állapotig sikerült is eljutni, de végül nem történt meg a teljes értékű háziasítás. Az ókori Nyugat-Ázsiában például volt olyan civilizáció, ahol megpróbálkoztak az ott honos vadon élő félszamarak domesztikációjával, de a történelem viharai nem engedték, hogy hogy belőlük is háziállat legyen. Még az újabb időkben, a 19. és a 20. században is próbálkoztak kísérleti jelleggel a jávorantilopok, vagy éppen a zebrák háziasításával. Utóbbit azért gondolták jó ötletnek, mert Afrikában a lovat helyettesíthette volna a háziasított, az ottani betegségekkel szemben ellenállóbb zebra, ám a gépjárművek terjedése végül feleslegessé tette ezeket a törekvéseket.
Állatkertünknek egyébként fontos törekvése, hogy a távoli tájak egzotikus vadállatai mellett háziállatokat, gazdasági haszonállatokat is bemutassunk. Hiszen a mai kor városlakó emberei számára ezek az állatok is egzotikusnak számítanak.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!