A prérikutyák akár a mobiltelefont is megcsörgethetik

2025. április 1. (kedd)

A tudomány számos olyan állatot ismer, amely képes elektromosságot termelni. Ezek közül a legtöbben alighanem az elektromos angolnáról vagy a zsibbasztó rájáról hallottak. Újabban viszont a prérikutyáról is kiderült, hogy egészen elképesztő dolgokra képes a maga keltette elektromágneses tér segítségével.

Prérikutya
Prérikutya

Régóta ismert, hogy számos állatfaj képes elektromos áramot termelni, elektromágneses teret létrehozni. A jelenség arra vezethető vissza, hogy az izommozgás során – mintegy mellesleg – különféle elektromos jelenségek is lezajlanak. Ez az elektromosság persze igen gyenge, csak speciális műszerekkel lehet érzékelni, de például a cápák elektromos érzékszerve, vagy a kacsacsőrű emlős csőrén található receptorok is a zsákmányállat izommozgása által keltett gyenge elektromágneses teret detektálják, és így segítenek a táplálék felkutatásában.

Néhány állatfaj esetében az izomzat egy része módosult, elektromos szervvé alakult, amelynek már nem a mozgás, hanem az elektromosság létrehozása a feladata. A legfejlettebb ilyen szervvel az elektromos angolna rendelkezik, de egyes rájafajok is tudnak elektromos impulzusokat létrehozni. Sőt a Varázshegyben látható elefánthalaknak is van elektromos szervük.

A legújabb kutatási eredmények szerint a prérikutyák is létre tudnak hozni elektromágneses teret a testük körül. Ezt a képességüket az agyuk szabályozza, így lényegében a gondolataikkal képesek például a közeli lámpákat fel- és lekapcsolni, a villanypásztort kikapcsolni, a térfigyelő kamerák működését befolyásolni, sőt, adott körülmények között még a kifutójuk közelében lévő látogatók mobiltelefonjait is meg tudják csörgetni.

Bár a jelenség részleteivel kapcsolatos kutatási eredményeket csak nemrégiben publikálták, az állatkertekben már korábban is tapasztaltuk ezeknek az észak-amerikai rágcsálóknak a különleges képességeit. Ezeket mi is figyelembe is vettük, amikor kifutójukat a tavalyi évben teljes egészében felújítottuk.

Visszatérve a prérikutyák képességeiről szóló cikkre, a kutatást jegyző szakemberek megállapításaikhoz azt is hozzáteszik, hogy azok csak április elsején érvényesek…