fbpx

Állatkerti állatgondozók világnapja

2024. október, 4. (péntek)

Október 4-e nemcsak az állatok világnapja, hanem ilyenkor ünnepeljük az állatkerti állatgondozók napját is. Van is mit ünnepelni, hiszen már Gerald Durrell is megmondta, hogy egy állatkertben az állatgondozók számítanak az egyik legfontosabb tényezőnek!

Állatkerti állatgondozók világnapja
Állatkerti állatgondozók világnapja

Az állatkerti állatgondozók egészen különleges szakemberek. Munkájukhoz egyrészt igen széleskörű elméleti tudásra, másrészt pedig nagy gyakorlati tapasztalatra van szükség. Hozzátehetjük még, hogy a szaktudás mellett egyfajta különleges érzék is kell ehhez az áldozatos hivatáshoz, ahol egy személyben kell lennie az embernek zoológusnak, állattenyésztőnek, trénernek és még hosszan sorolhatnánk, hogy mi mindennek.

Az biztos, hogy egy kicsit pedagógusnak is, hiszen a gondozóknak nemcsak a gondjaikra bízott állatokkal akad dolguk, hanem a nagyközönség is sok kérdést szokott feltenni nekik. Sőt, kifejezetten szervezünk is olyan programokat, ahol a gondozók mesélnek állataikról. Légy ott! élményprogram sorozatunkban is bőven akadnak ilyen alkalmak, de a most vasárnap esedékes Állatkerti Nevelőszülők Találkozójának is az a „szülői értekezlet” az egyik legérdekesebb része, amikor az állatgondozók számolnak be az Állatkert lakóit örökbefogadó nevelőszülőknek arról, hogy az örökbefogadott jószág mindennapjai miként telnek, vagy esetleg milyen csínytevéseket hajtott végre mostanában.

Állatkertünk első állatgondozója – habár ezt a munkakört akkoriban „állatőrnek” nevezték – az olasz származású Angelo Guzzanato volt, aki még az 1866-os nyitás előtt lett az állatkerti csapat tagja, hiszen az érkező állatokról már akkor is gondoskodni kellett. Napjainkban mintegy száz állatgondozó tevékenykedik Állatkertünk kötelékében. Van köztük természetesen szakosodás is, hiszen egészen másként kell gondoskodni egy elefántról, egy oroszlánról, egy flamingóról, egy cápáról vagy éppen egy madárpókról. De a mesterség alapjai persze azonosak. Állatszeretet, elhivatottság, kitartás és az a képesség is kell hozzá, hogy az ember mindig tudjon újat tanulni, sosem legyen rest tudását tovább gyarapítani.

A nagyhírű Gerald Durrell, akinek a nevéhez az első olyan állatkert életre hívása fűződik, amelynek már alapításakor is a veszélyeztetett fajok megőrzése volt az egyik legfontosabb célja, már fiatalkorában, amikor a Whipsnade-i Állatkertben gyakornokoskodott, arra a következtetésre jutott, hogy az állatkertek sikere szempontjából az egyik legfontosabb tényezőt az állatgondozók jelentik. Éppen ezért azt is fontosnak tartotta, hogy becsüljük meg ezt a nagyon szép, de egyszersmind nagyon nehéz munkát.