fbpx

Alszanak-e téli álmot a barnamedvék?

2024. november, 6. (szerda)

Mindenki hallott már arról, hogy a barnamedvék téli álmot alszanak. De azért tudni kell, hogy az ő téli álmuk nem olyan mély hibernáció, mint amilyen például a sünök, a pelék vagy éppen a denevérek esetében.

Hargita, a barnamedve
Hargita, a barnamedve

A mérsékelt égövben a tél komoly kihívást jelent az állatok számára. Részben a hideg miatt, de még inkább azért, mert télen sok állat számára sokkal korlátozottabb mennyiségben áll rendelkezésre a hozzáférhető táplálék. Pedig éppen ilyenkor, télen kellene a több energia, hogy a szervezet megfelelő hőtermeléssel ellensúlyozza a külső környezet alacsony hőmérsékletét.

Az állatvilágban az évmilliók során többféle megoldás is létrejött a probléma kezelésére. Egyes állatok, elsősorban a vonuló madarak melegebb éghajlatra költöznek. Mások jelentős tartalékot halmoznak fel különféle táplálékokból az ínséges időkre. Megint mások pedig felhízlalják magukat, tehát végső soron szintén tartalékot képeznek, csak éppen a bőr alatt felhalmozott zsírréteg formájában. Persze nem elég a tartalék, takarékoskodni is kell: a téli álom tulajdonképpen erre szolgál. A nyugalmi állapotban lévő állat ugyanis kevesebb energiát fogyaszt, és ezzel a tartalékok kitartanak a következő tavaszig.

A klasszikus téli álom tulajdonképpen hibernáció. Az állat anyagcseréje annyira lelassul, és annyira „takarékon” működik, hogy még a testhőmérséklet is lecsökkent néhány több 10 °C-kal, alig maradva a fagypont felett. A denevéreknél, peléknél, sünöknél pontosan ezt tapasztalhatjuk.

A barnamedvékkel némiképpen más a helyzet, ami azért érdekes, mert a téli álommal kapcsolatban a legtöbb embernek éppen a medvék jutnak az eszébe. A barnamedvék téli álma azonban nem igazi hibernáció. A testhőmérsékletük csak kicsit csökken, és persze az alvásuk sem olyan mély, de ezzel együtt sokkal kevésbé aktívak, sokkal többet alszanak, és lényegében egyáltalán nem is táplálkoznak a téli álom időszakában.

Persze a barnamedvék téli álomra való hajlandósága területenként eltérő. Vannak már olyan vidékek, ahol a klímaváltozás következtében egyre melegebb telek már arra késztetik a medvéket, hogy a téli időszakban is sokkal aktívabbak legyenek.

Annyi bizonyos, hogy a mi két barnamedvénk, Csángó és Hargita nem fognak téli álmot aludni. Hiszen a téli nyugalmi időszak lényege éppen az, hogy a táplálék szűkössége miatt takarékoskodjanak az energiával. Ám az állatkerti barnamedvéknek a téli időszakban is megfelelő takarmányt biztosítunk, így nincs okuk arra, hogy téli álomba merüljenek. Vagyis a közönség a téli időszakban is láthatja majd őket.