Mi lenne, ha az olimpiai játékokon nem emberek, hanem állatok indulnának? Ki vinné el a pálmát síkfutásban, ki lenne a bajnok súlyemelésben, ki nyerne aranyérmet távolugrásban és ki lenne a leggyorsabb az úszók között?
A mai nyitóünnepséggel hivatalosan is kezdetét veszi Párizsban az olimpia (XXXIII. nyári olimpiai játékok), amely a mieinknek való szurkoláson, és a „Citius, Altius, Fortius” jelszavakban foglalt gondolatok megélése mellett arra is lehetőséget ad, hogy eljátszadozzunk a gondolattal, kinek milyen esélyei lennének, ha az állatvilágban is megrendeznénk az olimpiai játékokat.
A síkfutásban természetesen a gepárd indulna a legjobb esélyekkel, hiszen ezek a macskafélék rövid távon akár 80, 100, sőt 110 km/órás száguldásra is képesek. Mi emberek persze erre gyakran mondjuk azt, hogy ha ezzel a sebességgel mi magunk nem is tudnánk versenyre kelni, tudunk olyan szárazföldi járműveket készíteni, amelyek ilyen, sőt még ennél nagyobb sebességre is fel tudnak gyorsulni. Ez persze igaz is, de ne feledjük el, hogy az említett járművek ezt a sebességet sima, burkolt úton képesek kifejteni, a gepárd pedig terepen fut ilyen gyorsan! Állatkertünkben ugyan nincs gepárd, de a nálunk látható állatok között is vannak igen gyorsak. Például a zebrák, a perzsa leopárdok vagy éppen a mhorr gazellák.
Távolugrásban természetesen a kenguruk lennének a bajnokok. Náluk az abszolút rekord 12,8 méter, amelyet egy nőstény vörös óriáskengurunál mértek 1951-ben az ausztráliai Új-Dél-Wales államban. Persze azért nem minden kenguru ugrik mindig ekkorát, de a 8-9 méteres ugrások egyáltalán nem számítanak ritkának a nagytestű kenguruk, például az Állatkertünkben is látható nyugati szürke óriáskenguruk, más néven kormos kenguruk között. Ha már itt tartunk, az emberek esetében épp 8-9 méter között van a világrekord: egészen pontosan 8,95 méter.
A magasugrás legnagyobb esélyesét az állatvilágban azért nehéz meghatározni, mert sok függ a körülményektől és az állat testméretétől is. Egy hosszúszárnyú bálna például 10-12 méter magasra is képes a vízből kiugrani, de hát itt egy 14-17 méter hosszú állatról van szó. Egy leopárd gond nélkül képes három méter magasra felugrani, de például egy bolha a saját testméretéhez képest akkorát ugrik, mintha mi emberek helyből átugranánk egy tízemeletes házat.
Az úszás bajnoka az állatvilágban alighanem a nyársorrú hal néven is ismert fekete marlin lenne: ez a faj akár 130 km/órás sebességgel is képes úszni. De a vitorláskardoshal és a kardhal is felférne még a dobogóra. Persze igen gyorsak a cápák is, akik közül több fajt is láthattok Állatkertünkben, a Cápasuliban.
Végül, ha az állatok súlyemelésben versenyeznének, alighanem az elefántoknak teremne babér, hiszen ők akár egy tonnát is fel tudnak emelni az ormányukkal. Lehet persze, hogy nagy méretük miatt eleve behozhatatlan előnnyel rendelkeznek. Mert ha például azt néznénk, hogy a saját testtömegéhez képest ki mekkora súlyt képes felemelni, az ízeltlábúak világában kellene a nyertest keresni.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!