A flamingók vízben sodródó apró élőlényekkel táplálkoznak, amelyeket csőrük segítségével szűrnek ki. A fiókák csőre azonban erre eleinte még nem alkalmas, ezért a felnőttek a begy falában termelődő tápláló váladékkal, begytejjel etetik őket.
Állatkertünk nevezetessége a rózsás flamingó csapat, amely Európában a faj legnagyobb és legjobban szaporodó állatkerti kolóniái közé tartozik. Az idei fiókák világra jöveteléről már korábban írtunk, de érdemes odafigyelni arra is, hogy hogyan etetik, miként táplálják a kicsiket a felnőtt flamingók.
A madárvilágban többféle módszer is van a fiókák etetésére. Egyes madárfajok lényegében ugyanazzal etetik a fiókákat, amivel a felnőttek is táplálkoznak. Más fajoknál a szülők félig megemésztett táplálékot öklendeznek vissza a kicsiknek. Akadnak azonban olyan madárfajok is, amelyek a fiókák táplálására csaknem olyan fejlett módszert alkalmaznak, mint az emlősök, akikről köztudomású, hogy kicsinyeiket tejjel táplálják. A begytejről van szó.
A begytej egy olyan tápláló váladék, amely a begyben, illetve a begy tájékán termelődik, és amely éppen úgy az utódok etetésére szolgál, mint a tej az emlősöknél. A galamboknál kifejezetten jellemző a begytej, de kezdetben ezzel táplálják a fiókákat egyes pingvinfajok, illetve a flamingók is.
A flamingóknál a begytej azért fontos, mert a felnőtt madarak planktonikus szervezetekkel, vagyis a vízben sodródó apró élőlényekkel táplálkoznak, amelyeket speciális csőrük segítségével szűrnek ki a vízből. A fiókák csőre azonban kezdetben még nem alkalmas erre, tehát semmiképpen nem ehetik azt, amit a felnőttek. A begytej azonban megoldja a problémát.
Bár a begytej élettani szerepe nagyon hasonlít az emlősök tejére, hiszen az utódok táplálására szolgál, összetétele némileg eltérő. A kutatások szerint ugyanis a begytej fehérjéket és zsírokat tartalmaz ugyan, de szénhidrátokat egyáltalán nem. Érdekes ugyanakkor, hogy amíg az emlősöknél csak az anyaállatok termelnek tejet, azoknál a madárfajoknál, ahol a begytejjel való táplálás a jellemző, rendszerint a szülőpár mindkét tagjának van begyteje, amelynek termelődése – akárcsak a tejé – a prolaktin hormonnal van összefüggésben.
A flamingók begyteje viszkózus, sűrűn folyó folyadék, amelynek színe vérvörös a benne található természetes pigment, a kantaxantin miatt. A felnőttek csőrükből csurgatják át a begytejet a fiatalok csőrébe. Mindezt egy kis szerencsével látogatóink is megfigyelhetik, habár az idősebb fiókák mostanra a begytej mellett elkezdték kipróbálni a felnőtteknek való táplálékot, vagyis a plankton vízből való kiszűrését is.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!