fbpx

Egy kritikusan veszélyeztetett papagájfaj

2024. december, 11. (szerda)

Állatkertünkben sok olyan fajjal találkozhat a közönség, amelyek természetes élőhelyükön ritkulóban vannak. A képen látható vörösfülű ara például kritikusan veszélyeztetettnek számít. Őshazájában, a dél-amerikai Bolíviában a vadon élő egyedek számát 300-nál is kevesebbre becsülik.

Vörösfülű ara
Vörösfülű ara

Az Állatkertünkben látható sokféle madár között szép számmal akadnak különféle papagájok is. Közéjük tartoznak az arák, akik között igen termetesek is akadnak: a jácintkék ara például egyike a legnagyobb papagájoknak a csőrtől a faroktollak végéig mért hosszúság alapján (testsúly szerint viszont másik faj lenne a rekorder a papagájok között). A rokonság legritkább faja azonban vörösfülű ara: ebből a Dél-Amerikában, közelebbről Bolíviában őshonos madárfajból ugyanis természetes élőhelyén sajnos alig 300 egyed él, s emiatt kritikusan veszélyeztetettnek számít.

Az első vörösfülű arák hozzánk 1994-ben, kobzott állatokként kerültek. A hatóságok foglalták le őket olyan állatcsempészektől, akik illegálisan akarták egyik országból a másikba szállítani őket. Sajnos az illegális befogás és kereskedelem számos faj fennmaradását fenyegeti, a vörösfülű aránál is jelentős veszélyeztető tényező. Éppen ezért is szabályozzák és kötik engedélyhez nemzetközi kereskedelmüket.

A faj tartása tehát éppen 30 esztendővel ezelőtt kezdődött meg Állatkertünkben, és azóta is folyamatos. Jelenleg ugyan csak egyetlen, fiatalnak már nem mondható hím állatunk van, de az elmúlt évtizedekben hosszú időn keresztül volt szaporodó párunk, és több itteni kelésű fióka is sikeresen felcseperedett nálunk, akik aztán más állatkertekbe kerültek. Ezt a munkát az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége által fenntartott fajmegmentő tenyészprogram égisze alatt végeztük.

A vörösfülű ara jó példa arra, hogy az állatkertek milyen fontos szerepet töltenek be a természetvédelemben, a veszélyeztetett fajok megőrzésében. Így például a nemzetközi egyezmények betartásával kapcsolatos munkában, illetve a természetvédelmi célú, összehangolt állatkerti szaporításban is. Állatkertünk természetvédelmi tevékenységéről honlapunkon további részletek is olvashatók.