A közelmúlt eredményeiről és a közeli jövő terveiről is szó esett csütörtöki sajtótájékoztatónkon, amelyen intézményünk vezetője 7 stratégiai területen vázolta fel, hogy mi történt az elmúlt 6 hónapban, és mi várható az év hátralévő részében.
Csütörtökön délelőtt sajtótájékoztatót tartottunk a 2024-es esztendő eddigi eredményeiről, illetve a második félévre vonatkozó terveinkről. Állatkertünk vezetője, dr. Sós Endre természetvédelmi és állategészségügyi igazgató 7 stratégiai jelentőségű területen mutatta be az eddigi munkát és a jövőbeli elképzeléseket.
Természetközeli élmények millióknak
A Budapesti Állatkert az ország leglátogatottabb kulturális intézménye, amely a vezető szerepet a jövőben is szeretné megőrizni. Ennek érdekében továbbra is fenntartjuk a belépőjegyek és bérletek kedvező ár-érték arányát, valamint a különféle kedvezmények kiterjedt rendszerét is: szinte nincs is az országban még egy olyan hely, ahol a belépődíjból ennyiféle jogcímen adnak kedvezményeket.
Közben folyamatosan fejlesztjük látogatói szolgáltatásainkat, és olyan megállapodásokat igyekszünk tető alá hozni, amelyek a kertet így is nagy számban felkereső külföldiek számára még vonzóbbá teszik ezt a helyszínt. Így Budapest Card elfogadóhelyként együttműködünk a Budapest Branddel, illetve szó van más városligeti turisztikai helyszínekkel való együttműködésről is.
A látogatók száma az év első felében ígéretesen alakult: január 1-től június 30-ig 580 ezer fő tisztelt meg bennünket a látogatásával, 145 ezer fővel több, mint az előző év azonos időszakában. Az év végéig az a cél, hogy a látogatók száma meghaladja az egymillió fő a Margitszigeti Kisállatkert látogatottsága nélkül.
Együtt a vadvilág jövőjéért
A Fővárosi Állat- és Növénykert a világ egyik vezető állatkertje, az állatkerti világhálózat elismert tagja. Stratégiai céljaink közé tartozik a külföldi és hazai állatkertekkel, illetve más szakmai partnerekkel való együttműködés, mindenekelőtt a természetvédelem, a veszélyeztetett fajok megőrzése terén. Ennek érdekében az intézmény jelenleg is több ritkulóban lévő faj, köztük az óvilági majmok közé tartozó mandrill, a pompás koronásgalamb, a hangyászsün, illetve a szürke óriáskenguru európai állatkerti tenyészprogramját koordinálja. Emellett a kert szakemberei részt vesznek az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) különböző szakmai testületeinek munkájában, amelyek például az elefántok, a gorillák, az orangutánok vagy éppen a vörös pandák állatkerti elhelyezését, gondozását, szaporítását és védelmét hangolják össze.
A fajmegmentő tenyészprogramok részeként az elmúlt időszakban több fontos állatszállításra került sor, illetve kerül sor a közeljövőben. Például nemrégiben érkezett Állatkertünkbe egy fiatal szibériai tigris tenyészpár: Agnes, a hároméves nőstény Csehországból, Dáriusz, a hétéves hím pedig a Debreceni Állatkertből. Időközben már össze is szoktattuk a tigrispárt, sőt, már párzást is megfigyeltünk náluk. A napokban utazott el Lengyelországba az egyik nálunk született, kétesztendős manul, más néven pusztai macska, illetve a meglévő nőstény rozsomák mellé hamarosan egy új hím érkezik az Egyesült Királyságból.
Több fontos szaporítási eredményről is be lehet számolni az év első feléből. Például most először születtek Magyarországon aranyszőrű takinok. Ebből az Ázsia belsejében honos, hegyvidéki patásból két nőstény és egy hím lakik az Állatkertünkben, és az év elején minkét nőstény világra hozott egy-egy borjat. De meg lehet említeni a csaknem 20 rózsás flamingó fiókát is. Ebből a fajból az egyik legnagyobb létszámú és legjobban szaporodó állatkerti kolónia a mi Állatkertünkben él.
Intézményümnk persze nemcsak a ritkulóban lévő fajok szaporításával szolgálja a természetvédelmet, hanem szemléletformálással is. Ennek jegyében igyekekszünk bemutatni látogatóinknak a globális természetvédelem kihívásait, részt vállalva olyan természetvédelmi kampányokban, mint az EAZA által meghirdetett VietnAmazing kampány, amely Vietnám élővilágának sokféleségére és védelmére hívja fel az európai közönség figyelmét.
Minden élet számít
A Budapesti Állatkert tevékenységének fontos, stratégiai területe a vadállatmentés is. Magyarországon honos, védett vagy fokozottan védett állatfajok olyan egyedeinek mentéséről van szó, akik valamilyen okból emberi segítségre szorulnak. A sérült állatokat meggyógyítjuk, a legyengülteket felerősítjük, az elárvultakat pedig felneveljük, úgy, hogy a sikeresen rehabilitált állatok visszakerülhessenek természetes élőhelyükre.
Évente több ezer mentett állat kerül be hozzánk, a tavalyi évben például 2368 segítségre szoruló madár, kisemlős és hüllő kapott második esélyt az itt folyó mentőmunkának köszönhetően. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon a Budapesti Állatkert menti a legtöbb állatot, ezen belül a legtöbb madarat is, természetesen együttműködve az olyan partnerekkel, mint a hazai nemzeti parkok, vagy a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Az idei évben már eddig is ezernél több mentett állatról gondoskodtunk vadállatmentő központunkban.
A sokféleség megismertetése és megőrzése
A stratégiai célok közé tartozik az élővilág sokféleségének minél szélesebb keresztmetszetét felvonultató, változatos, látványos, érdekes élő gyűjtemény bemutatása példamutató állatjólléti feltételek között. Ennek érdekében az év első felében sikerült megnagyobbítani a veszélyeztetett ázsiai vadkutyák kifutóját, valamint a vombatkifutót is. Ezekre a munkálatokra az Állatkerti Alapítványhoz érkező támogatásoknak köszönhetően nyílt lehetőség.
Jelenleg is folyik a Kisszikla sziklakifutójának átalakítása a barnamedvék számára, a jegesmedve korábbi helyén ugyanis az idei évtől barnamedvéket fogunk bemutatni. A Biodóm kültéri kifutóin is folynak a munkálatok annak érdekében, hogy ott még a szezonban állatokat lehessen bemutatni.
Már láthatók azok az újonnan érkezett, Vietnámban őshonos állatfajok, amelyeket az VietnAmazing kampány keretében szerezett be az Állatkert, sőt a Főkapu mellett egy új bemutató növényház is létesült, amelyben Vietnám növényvilágából nyújtanak ízelítőt. A botanikai fejlesztések közé tartozik a japánkerti domb oldalába telepített teaültetvény is.
A bemutatáshoz természetesen kiterjedt oktató, ismeretterjesztő munka is tartozik, a tanulmányi csoportok számára szervezett zoopedagógiai foglalkozásoktól a különféle ismertető táblákon át a látványetetésekig, állattréningekig és más élményprogramokig.
Az Esti sétákat is fejlesztettük. Ezek a különleges programok havonta kétszer, az Állatkert rendes nyitvatartási ideje után kínálnak exkluzív bepillantást a kulisszák mögötti világba azok számára, akik különösen érdeklődnek az állatvilág, illetve a vadállatokról való gondoskodás érdekességei iránt.
Felelősséggel egymás iránt
Állatkertünk már akkor is részt vett a társadalmi felelősségvállalásban, amikor ezt a kifejezést még nem is használták. A Sérült Gyermekek Napjának például az 1990-es évek eleje óta vagyunk évről évre a házigazdái. Az idei, 32. Sérült Gyermekek Napjára szeptember 10-én kerül sor az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségével (ÉFOÉSZ) közös szervezésben.
Hagyományos eseménynek számít az Áloméj az Állatkertben is, amelyen családtagjaikkal érkező krónikusan beteg gyermekeket szoktunk vendégül látni egy különleges, exkluzív esti programon. Az idei Áloméjt június 7-én este tartottuk, ez alkalommal hemofíliás gyermekeket hívtunk meg.
Az idei tervek között szerepel egy „éjsötét koncert” is, amellyel a látássérültekre szeretnénk felhívni a figyelmet.
A rendezvényeken túl az Állatkert együttműködik a fogyatékossággal élőket képviselő szervezetekkel, illetve a Nagycsaládosok Országos Egyesületével (NOE) is, jelentős belépési kedvezményeket kínálva az érintetteknek.
A kultúra szolgálatában
Állatkertünk kulturális intézmény, ahol a kultúra, a művészet számos területe megjelenik. Már az év első felében is többféle kulturális programnak volt színhelye az Állatkert. A 2023-as év végén kezdődött, és az idei év elején is látható volt a Sárkány Éve Lampion Fesztivál. Februárban a Vadak ura családi musical négy előadását láthatta és hallhatta a közönség a Biodóm aulájában. Márciusban a Fénydóm várta a látogatókat a Biodóm belső tereiben: csak erre a programra mintegy 35 ezren voltak kíváncsiak. Szeptemberre zenés programokat tervezünk, és elképzeléseink szerint ősszel is lesznek kulturális látnivalók, szintén a Biodómban.
Közben egy meseíró pályázatot is hirdettünk „Tollak és tappancsok” címmel, a Magyar Írószövetséggel közösen. A legjobban sikerült pályaművekből a tervek szerint egy gyűjteményes mesekönyv készül majd, amely már karácsony előtt a boltokba kerülhetne.
Az Állatkert mindenkihez szól
Stratégia feladat Állatkertünk számára a nagyközönség megszólítása is. Nemcsak azoké, akik adott napon épp a kert területén tartózkodnak, hanem mindenkié, akit érdekel a természet, illetve az állatkertek világa, illetve az élővilág megőrzését szolgáló természetvédelmi tevékenység. Ennek érdekében a közelmúltban megújítottuk a közösségi médiában (Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, LinkedIn) folytatott kommunikációt, a csütörtöki sajtótájékoztatóval egy időben pedig elérhetővé vált Állatkertünk új hivatalos weboldala is.
Állatkertünknek 1995 óta van weboldala, amely a zoobudapest.com címen érhető el. Ez a weboldal utoljára 2013-ban újult meg, és egészen tegnapelőttig az akkor kialakított formátum keretei között működött. 11 év után most új, megszépült külsővel, korszerű technikai megoldásokkal, a böngészéshez használt különféle eszközökhöz alkalmazkodó, reszponzív kivitelben érhető el intézményünk hivatalos weboldala.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!
Fővárosi Állat- és Növénykert Akadálymentesítési nyilatkozat
We firmly believe that the internet should be available and accessible to anyone, and are committed to providing a website that is accessible to the widest possible audience, regardless of circumstance and ability.
To fulfill this, we aim to adhere as strictly as possible to the World Wide Web Consortium’s (W3C) Web Content Accessibility Guidelines 2.1 (WCAG 2.1) at the AA level. These guidelines explain how to make web content accessible to people with a wide array of disabilities. Complying with those guidelines helps us ensure that the website is accessible to all people: blind people, people with motor impairments, visual impairment, cognitive disabilities, and more.
This website utilizes various technologies that are meant to make it as accessible as possible at all times. We utilize an accessibility interface that allows persons with specific disabilities to adjust the website’s UI (user interface) and design it to their personal needs.
Additionally, the website utilizes an AI-based application that runs in the background and optimizes its accessibility level constantly. This application remediates the website’s HTML, adapts Its functionality and behavior for screen-readers used by the blind users, and for keyboard functions used by individuals with motor impairments.
If you’ve found a malfunction or have ideas for improvement, we’ll be happy to hear from you. You can reach out to the website’s operators by using the following email
Our website implements the ARIA attributes (Accessible Rich Internet Applications) technique, alongside various different behavioral changes, to ensure blind users visiting with screen-readers are able to read, comprehend, and enjoy the website’s functions. As soon as a user with a screen-reader enters your site, they immediately receive a prompt to enter the Screen-Reader Profile so they can browse and operate your site effectively. Here’s how our website covers some of the most important screen-reader requirements, alongside console screenshots of code examples:
Screen-reader optimization: we run a background process that learns the website’s components from top to bottom, to ensure ongoing compliance even when updating the website. In this process, we provide screen-readers with meaningful data using the ARIA set of attributes. For example, we provide accurate form labels; descriptions for actionable icons (social media icons, search icons, cart icons, etc.); validation guidance for form inputs; element roles such as buttons, menus, modal dialogues (popups), and others. Additionally, the background process scans all the website’s images and provides an accurate and meaningful image-object-recognition-based description as an ALT (alternate text) tag for images that are not described. It will also extract texts that are embedded within the image, using an OCR (optical character recognition) technology. To turn on screen-reader adjustments at any time, users need only to press the Alt+1 keyboard combination. Screen-reader users also get automatic announcements to turn the Screen-reader mode on as soon as they enter the website.
These adjustments are compatible with all popular screen readers, including JAWS and NVDA.
Keyboard navigation optimization: The background process also adjusts the website’s HTML, and adds various behaviors using JavaScript code to make the website operable by the keyboard. This includes the ability to navigate the website using the Tab and Shift+Tab keys, operate dropdowns with the arrow keys, close them with Esc, trigger buttons and links using the Enter key, navigate between radio and checkbox elements using the arrow keys, and fill them in with the Spacebar or Enter key.Additionally, keyboard users will find quick-navigation and content-skip menus, available at any time by clicking Alt+1, or as the first elements of the site while navigating with the keyboard. The background process also handles triggered popups by moving the keyboard focus towards them as soon as they appear, and not allow the focus drift outside it.
Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.
We aim to support the widest array of browsers and assistive technologies as possible, so our users can choose the best fitting tools for them, with as few limitations as possible. Therefore, we have worked very hard to be able to support all major systems that comprise over 95% of the user market share including Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera and Microsoft Edge, JAWS and NVDA (screen readers).
Despite our very best efforts to allow anybody to adjust the website to their needs. There may still be pages or sections that are not fully accessible, are in the process of becoming accessible, or are lacking an adequate technological solution to make them accessible. Still, we are continually improving our accessibility, adding, updating and improving its options and features, and developing and adopting new technologies. All this is meant to reach the optimal level of accessibility, following technological advancements. For any assistance, please reach out to