fbpx

Fehér vadkacsa a Bagolyvárnál

2025. január, 13. (hétfő)

Egyik vadkacsánk – azaz tőkés récénk – különös változáson esett át bő egy év alatt. A tojókra jellemző barna mintás tollazatát két vedlés alatt fehér tollakra cserélte. A többi vadkacsa jól fogadta társuk színeváltozását.

Tőkés récék
Tőkés récék

A tőkés récék, azaz a vadkacsák a nagyközönség körében is jól ismert állatok. Így azt is tudja mindenki, hogy a tojókat barna mintás rejtőszín jellemzi, a gácsérok, azaz a hímek tollazata, különösen a násztollazat pedig igen látványos, leginkább fejet és a nyakat díszítő, fémesen csillogó zöld tollak miatt.

A Bagolyvár egyik röpdéjében látható tőkés récék között azonban akad egy, amelyik szinte teljesen fehér. A felületes szemlélő talán azt gondolhatja, hogy egy fehér házi kacsa a keveredett a vadkacsák közé, de ha jobban megnézzük, láthatjuk, hogy testalkatában, alakjában semmiben sem különbözik a többi vadkacsától. Csak épp szokatlan módon fehér tollazat borítja.

Bár a tőkés récék színe nagyon jellegzetes, azért ennél a fajnál is előfordulnak rendellenes színű egyedek. Ezek egy részénél a leucizmus jelei figyelhetők meg, ami azt jelenti, hogy bizonyos színanyagok hiányoznak a tollukból. Emiatt például a tojókon a jellegzetes minta néha csak halvány, világosbarna vagy szürkés foltok formájában jelenik meg, és előfordulnak teljesen fehér vadkacsák is, méghozzá a gácsérok és a tojók esetében is. Magyarországon is számos alkalommal észleltek már vadon ilyen rendellenes színű vadkacsákat.

A mi fehér vadkacsánknak azonban a történetét is ismerjük, hiszen kiskacsa korától nyomon követjük a fejlődését. Kiskacsának olyan volt, mint a többi fajtársa, és még egyéves korában is olyan tollakat viselt, mint a fióka korból már kinőtt tojók. A felnőtt vadkacsákra jellemző barna mintás tollazatot azonban először a fején és a test elülső részén, majd a következő vedlés alkalmával mindenütt másutt is fehér tollakkal cserélte fel.

Azt persze túlzás lenne álltani, hogy az állat „megőszült” volna. A tollazat színének ilyen jellegű megváltozása ugyanis néha-néha megfigyelhető a vadkacsáknál. Az okok nem teljesen tisztázottak, de lehetséges, hogy ez a vadkacsánk nem 100 %-ig vadkacsa, hanem valamelyik távoli felmenője esetleg más récefajhoz tartozhatott. A tőkés réce ugyanis képes más récefajokkal hibridizálódni, amiből aztán termékeny utódok is lehetnek: legalább negyven olyan fajról van tudomásunk, amelyekkel a vadkacsa adott esetben kereszteződhet. Az ilyen genetikai háttér pedig növeli a faj esetében szokatlan színek megjelenésének valószínűségét. De persze ilyen mutációk enélkül is előfordulhatnak. Gondoljunk csak arra, hogy a házi kacsák ember által kitenyésztett fajtái között is léteznek fehérek! Mivel a házi kacsának a vadkacsa a vad őse, a fehér tollazat „receptje” is ott kell legyen a vadkacsák genetikai kódjában.

A gondozók szerint egyébként, bár a többi tőkés réce először kicsit csodálkozott társuk színeváltozásán, de új színével is elfogadják, s úgy közelednek hozzá, mint bármely más ismerős vadkacsához.