fbpx
Keresés
Close this search box.

MENÜ

Kezdőlap
/

Fejenálló medúza

2024. június, 28. (péntek)

A Varázshegyben, azon belül az őstengeri bemutatóhelyen látható fejenálló, más néven fordított medúzák arról kapták nevüket, hogy más medúzákhoz képest általában fordított helyzetben, „fejjel”, pontosabban koronggal lefelé látni őket.

Fejenálló medúza
Fejenálló medúza

Sok más állatkerttel ellentétben nálunk nemcsak a legismertebb állatcsoportokba tartozó fajokat, emlősöket, madarakat, hüllőket láthat a közönség, hanem az állatvilág sok más képviselőjével is találkozhatnak, akik ellátogatnak hozzánk.

Például a medúzákkal, akik közül a fejenálló medúzák jellegzetes testhelyzetükről elég könnyen felismerhetők. Bár úszni is tudnak, sok időt töltenek az tengerfenéken. Persze nem nagy mélységben, hiszen a trópusi tengerek sekélyebb vizeiben, a Karib-tengeren, illetve a Florida környéki vizekben honosak.

A fejenálló medúzák több mint kétszáz évvel ezelőtt, 1810-ben a Cassiopea tudományos nevet kapták. A névadó két francia természettudós, François Péron zoológus és Charles Alexandre Lesueur volt, akik közül Lesueur eredetileg festőművész és grafikus volt, zoológussá pedig úgy lett, hogy az 1800-tól 1802-ig tartó francia déltengeri tudományos expedíción mint természettudományi szakrajzoló vett részt (akkoriban ugyanis még nem létezett fényképezőgép), majd az expedíció egyik zoológusa, René Maugé halála után ő vette át a zoológusi teendőket is Péron mellett.

A fejenálló medúzák számára választott név a névadók klasszikus műveltségéről tanúskodik. A görög mitológiában ugyanis Kassziopeia Etiópia királynéja, Képheusz felesége volt. A történet szerint a büszke szülők lányukat, a szépséges Andromédát még a tengeri nimfáknál is szebbnek tartották, ám ez felbőszítette Poszeidón tengeristent, aki egy tengeri szörnyet küldött rájuk büntetésből. Egy jóslat szerint a veszedelemtől csak úgy lehetett megszabadulni, ha egyetlen lányukat feláldozzák a szörnynek: ki is láncolták Andromédát egy sziklához, ám a hős Perszeusz megmentette őt, és megölte a tengeri fenevadat. A büntetés azonban így sem maradt el, mert a történet szerint az anyát, Kassziopeiát az istenek azzal büntették, hogy csillagképpé válva az égen trónszékéhez kötözve keringjen, a Sarkcsillaghoz képest fejjel lefelé.

A fejenálló medúzáról tehát Péronnak és Lesueurnek a Kassziopeai csillagkép, illetve a névadó mitikus királyné története jutott eszébe, ezért választották a Cassiopeia tudományos nevet.

Egyébként maga a medúza név is az ógörög mitológiából ered: Medúsza a gorgók egyike volt, aki pillantásával bárkit kővé változtatott. A már említett Perszeusz azonban kicselezte őt, és a fejét vette.

A fent említett mitológiai történetek egyébként a moziból is ismerősek lehetnek, hiszen ezeket Louis Leterrier 2010-es filmje, a Titánok harca is feldolgozta. Perszeuszt Sam Worthington, Kassziopeiát Polly Walker, Andromédát pedig Alexa Davalos alakította.