A Dombházhoz tartozó kifutók egyikében új lakó ismerkedik új otthonával. Ő II. Károly, a nemrégiben érkezett kazuárkakas, akit a gondozók a „félős” uralkodói ragadványnévvel láttak el. Károlyt ugyan még nem engedtük össze Stellával, a jövendőbelijével, de már dolgozunk a két madár összeszoktatásán.
Stella, a kilencéves sisakos kazuár tojó mellé nemrégiben egy korban hozzá illő új hím érkezett a franciaországi Montpellier állatkertjéből. Az új kazuárkakas eredetileg a lengyelországi Łódź városában, az ott működő állatkertben jött a világra: 2016. december 14-én kelt ki a tojásból. Még nem volt egészen kétéves, amikor Montpellier-be került, onnan pedig idén májusban érkezett meg hozzánk.
Az azóta eltelt időben a gondozók már megkezdték az új otthonához való hozzászoktatást, illetve a jövendőbelijével történő összeszoktatás első lépéseit is. Az új kazuár először a Dombházban lévő belső férőhelyet vette birtokba, a kifutóra pedig pünkösdkor engedték ki először a gondozók, úgyhogy azóta őt is láthatja a közönség.
Bár az új kazuárkakas csaknem egyidős Stellával, a tojóval, jól láthatóan kisebb nála. Ez azonban nem meglepő, mert a kazuároknál általában a nőstények a termetesebbek. Az is igaz ugyanakkor, hogy az új hímnél láttunk már nagyobb kazuárkakast is. Az új lakó egyébként, bár igen érdeklődő, kissé bátortalannak mondható, s ez a tulajdonsága a gondozókat arra ösztönözte, hogy – mint egy uralkodót – II. (Félős) Károlynak nevezzék el. Montpellier-ben Cheum volt a hívóneve, ám mivel ez a francia szleng kifejezés csúnyácskát jelent, nem vitt rá bennünket a lélek, hogy így nevezzük. Egy korábbi, Köpsi nevű kazuárkakasunkat becézték a gondozók Karcsinak, Károlynak, sőt Károly bácsinak, így mintegy a hagyományokat követve lett az új hím is Károly, e néven már a második.
A sisakos kazuár (Casuarius casuarius) Ausztrália északkeleti részén, a York-félszigeten, Új-Guineában, és néhány további kisebb szigeten őshonos. A sűrű trópusi erdőségek lakója. Termetes futómadárként repülésre egyáltalán nem képes, erőteljes lábaival azonban gyorsan tud futni, még a sűrű aljnövényzeten keresztül is. Nevét jellegzetes szarusisakjáról kapta. Lábain a belső ujj mindkét oldalon hatalmas karommal rendelkezik, szükség esetén az állat erőteljes rúgásokkal védi meg magát, vagy próbálja legyőzni riválisait.
A futómadarak közé tartozó kazuároknak egyébként három különböző faja ismeretes: az északi, más néven narancsnyakú kazuár, a Bennett-kazuár, illetve az Állatkertünkben is látható sisakos kazuár. E faj tartásának több mint egy évszázados hagyománya van intézményünkben, bár a múltban a sisakos kazuárok mellett egyes időszakokban narancsnyakú kazuárunk is volt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!