A növények teleltetése épp aktuális téma a növénybarátok, hobbikertészek körében. Éppen ezért megkértük Serdült Ádámot, Állatkertünk botanikai és kertészeti vezetőjét, hogy foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat.
Egyre többünkben merülhet fel a kérdés, hogy miként is változhatott meg az 1960-as évek teleltetési kiskátéiban foglalt évtizedek óta minden hobbikertész szokásai közé beégett teleltetési módszertan. Az éghajlatváltozás ugyan 2021-2050 közötti távlatban 1-2 °C átlaghőmérséklet emelkedést is hozhat, ám célszerű az egyre gyakoribbá váló időjárási szélsőségeket is figyelembe venni. Egyszerre lezúduló nagy esők, a magas sugárzási értékek, a makro-skálájú óceáni-légköri éghajlati jelenségek okozta rövid idejű hideg, fagyos áramlatok, mind kihatással vannak az eredendően nem a mi éghajlatunkon élő növények szabad tartására.
Természetesen előfordulnak olyan mikroklímájú térségek, kertrészek, ahol eddig is és ezután is bátran lehet próbálkozni nem télálló, de fagytűrő növények kiültetésével. Nálunk viszont továbbra is meggyőződés, hogy azokat a melegházi növényeket, amiket csak „nyaralni viszünk” a kertbe (szakállbroméliák, fikuszok, kontyvirágfélék) továbbra is 18-24 °C-on, üvegházban teleltetünk. Otthon ez a jól benapozott, esetleg pótmegvilágítással is ellátott, jól fűtött szobát jelenti.
A mérsékeltháziakat, mint a pálmák jó részét, a kutyatejféléket, a pozsgások egy részét, vagy a cikászokat 12-16 °C-on érdemes tartani. Otthon ez egy passzívan fűtött lépcsőház lehet. Míg a hidegháziakat, a kaktuszok egy részét, a pálmák egy részét, a citrusokat, az afrikai szerelemvirágot 5-10°C hőmérsékleten, de még mindig fényes helyen tartsuk! Ugyanígy lehet tartani a gumós, hagymás, hagymagumós szubtrópusiakat, akár a tubarózsát, kálát, vagy épp az inkaliliomot, illetve lombbal telelők közül a leandert és a muskátlik egy jó részét is, csak éppen sötét és fagymentesen helyen, minimális öntözéssel. Elég kis csoportja van a melegben és sötétben telelőknek, de ilyenek például a Caladiumok és a vérvirágok is.
Nincs általános érvényű megállapítás, a tapasztalat és a minket körülvevő környezet folyamatos megismerése segít megtalálni az ideális megoldást egzóta növénykedvenceink téli nyugalmának biztosításában. Tájékozódjunk és nyugodtan kísérletezzünk, de könnyelmű döntéseket egy-egy enyhe tél alapján ne hozzunk!
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!