Keresés
Close this search box.

MENÜ

Kezdőlap
/

Így hűsölnek állataink

2024. július, 12. (péntek)

Medence, párakapu, árnyas pihenőhelyek, bőséges ivóvíz és hűsítő vízsugár. Kánikula idején is gondoskodunk állataink kényelméről. Persze az Állatkert mikroklímája ezek nélkül is sokkal kellemesebb, mint a környező város legtöbb pontján.

Assam pancsol
Assam pancsol

A kánikula, azaz a kutya meleg nem érte készületlenül Állatkertünket. Már csak azért sem, mert 1866 óta működünk, s azóta minden évben volt nyár, így természetesen hőség is. Tudni kell azonban azt is, hogy az Állatkert mikroklímája a sok növény, a kert területe fölé boruló, árnyat adó lombsátor, és persze a sok szabad vízfelület, a Nagy-tó és a számos medence miatt sokkal kedvezőbb, kellemesebb, mint a környező város legtöbb részén.

Amikor belekezdünk egy állat tartásába, természetesen alaposan átgondoljuk, hogy egyrészt milyen hőmérsékletre van szüksége az állatnak, másrészt, hogy ehhez képest mikor milyen idő szokott lenni Magyarországon. Például a melegigényes állatok számára olyan férőhelyeket készítünk, amelyekhez fűthető belső tér is tartozik. De előre gondolunk arra is, hogy mi lesz akkor akkor, amikor eljön a nyár, annak is a legmelegebb időszaka.
Az állatoknak a természetben is alkalmazkodniuk kell a hőmérséklet és más időjárási tényezők bizonyos mértékű változásához. Így tehát ahhoz is, ha a kívánatosnál melegebb van. Az állatok részéről ilyenkor az az első lépés, hogy kevesebbet mozognak (hiszen a mozgás maga is hőt termel), és olyan helyre vonulnak vissza, ami árnyékosabb, illetve a légmozgásnak jobban kitett. Az állatok férőhelyeit tehát úgy alakítjuk ki, hogy találjanak maguknak hűsölésre alkalmas helyet, és ahhoz könnyen hozzá is férjenek.
Az állatoknak emellett a testük hűtésére szolgáló élettani-viselkedési megoldásaik is vannak. Ilyen a verejtékezés vagy éppen a lihegés, amely tulajdonképpen azon a fizikai jelenségen alapul, hogy a párolgás hőt von el a szervezettől. Ebben a dologban az állatoknak annyi segítségre van szükségük, hogy a megnövekedett vízigényüket ki kell elégíteni. Egyrészt ivóvizet kell biztosítani a számukra igény szerinti mennyiségben, másrészt bizonyos állatoknál az is felmerül, hogy lédúsabb, nedvdúsabb táplálékot biztosítsunk számukra. Hiszen az állati szervezet számára nemcsak az ivással felvett víz, hanem a táplálékban található nedvesség is fontos vízforrás.

A fentieken túl egyéb hűtési, illetve az állatok számára felfrissülést kínáló megoldások is szóba jöhetnek. Sok állatnak például medencéje is van, amelybe bármikor belecsobbanhat. Igaz, ezek a medencék nem elsősorban a kánikula elleni védekezést szolgálják, hanem olyan állatok számára létesítünk medencét, akik ezt életmódjuk miatt eleve igénylik. Gondoljunk csak a vízilovakra, a pingvinekre, vagy éppen az óriásvidrákra! A pingvineknél, bár Állatkertünkben az Afrikában honos pápaszemes pingvineket mutatjuk be, még párakaput is telepítettünk, sőt, hűsítő vízsugár üzemel az orangutánok kifutójában is. És az ázsiai elefántok is jó néven veszik, ha a folyton rendelkezésre álló medence vize mellett időnként zuhanyozhatnak is a gondozójuk által rájuk irányított vízsugár hűs vizével.