fbpx
Keresés
Close this search box.

MENÜ

Kezdőlap
/

Ma van a biológiai sokféleség nemzetközi napja

2024. május, 22. (szerda)
Ma van a biológiai sokféleség nemzetközi napja, amely számunkra azért is fontos, mert mi is sokat teszünk a biodiverzitás megőrzéséért. Számos veszélyeztetett faj tenyészprogramjában veszünk részt és kiterjedt vadállatmentő munkát is végzünk.
Koronás galamb
Koronás galamb

Szerte a világon május 22-én ünneplik a biológiai sokféleség nemzetközi napját. Azért pont ekkor, mert a biológiai sokféleségről szóló riói egyezményt 1992-ben éppen ezen a napon, május 22-én fogadták el. A jeles nap évfordulóján 2000 óta rendezik meg évről évre a világnapot az ENSZ közgyűlésének döntése alapján.

A biológiai sokféleség megőrzésének az állatkertek is fontos résztvevői. Az első nemzetközi állatkerti együttműködés, amelyet egy veszélyeztetett faj érdekében hívtak életre, még 1923-ban jött létre az európai bölény megmentésére. Ebben a munkában akkor a Budapesti Állatkert is részt vett. Később, az 1960-as évektől kezdve a természetvédelem, a veszélyeztetett fajok megőrzése már az állatkertek egyik kiemelt célkitűzésévé vált a szórakoztatás, pontosabban természetközeli szabadidős program, valamint az ismeretterjesztés és a kutatás mellett.

Az állatkertek nemzetközi szakmai közössége 1993-ra kidolgozta az Állatkertek természetvédelmi világstratégiáját, amelyet később újabb stratégiai dokumentumok követtek. Ezek közül a legfrissebb Elkötelezetten a vadvilág megőrzéséért címmel, Az állatkertek és akváriumok természetvédelemi világstratégiája alcímmel 2015-ben látott napvilágot tíz nyelven, többek között magyarul is.

Természetesen nemcsak maguk az állatkertek, hanem a globális természetvédelmi erőfeszítésekben részt vevő más szervezetek is nagy jelentőséget tulajdonítanak az állatkertek szerepének a biológiai sokféleség védelmében. A Természetvédelmi Világszervezet (IUCN), illetve annak Fajmegőrzési Bizottsága (SSC) például épp tavaly októberben adott ki egy állásfoglalást az állatkertek, akváriumok, illetve a botanikus kertek természetvédelmi jelentőségéről.

A Fővárosi Állat- és Növénykert, amely az állatkertek nemzetközi szakmai közösségének elismert tagja, és részt vesz a legfontosabb nemzetközi állatkerti szakmai szervezetek, így az Állatkertek és Akváriumok Világszövetsége (WAZA), illetve az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) munkájában is, kiterjedt természetvédelmi tevékenységet folytat a biológiai sokféleség megőrzéséért.

A sokféleség bemutatása

Állatkertünkben 642 állatfaj 6158 egyedét és további 94 tenyészetet láthat a nagyközönség. Ez nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően változatos zoológiai gyűjteményt jelent, a hazai állatkertek közül pedig Budapesten lehet látni a legtöbb állatfajt. Ráadásul nemcsak emlősökkel, madarakkal és hüllőkkel foglalkoznak, hanem ezen állatcsoportok mellett kétéltűeket, különféle halakat és gerincteleneket is bemutatnak: tehát olyan állatcsoportok képviselőit is, amelyekből sok állatkertben csak mutatóban akad egy-két faj, vagy pedig teljesen hiányoznak.

A Budapesti Állatkert célja, hogy a változatos gyűjteménnyel az élővilág sokféleségének minél szélesebb keresztmetszetét mutassuk be a közönségnek, ezzel is érzékeltetve magát a sokféleséget, a biodiverzitást, mint az élővilág egyik legfőbb jellemzőjét. Ráadásul az Állatkertnek ez a törekvése nem újkeletű, hanem egészen a XX. század elejéig, egykori igazgatónk, Lendl Adolf a maga korát messze megelőző bemutatási, gyűjteményszervezési koncepciójáig vezethető vissza. Lendl ugyanis már akkor az élővilág sokféleségét szerette volna az Állatkertben bemutatni, amikor a biológiai sokféleség, biodiverzitás kifejezések még nem is voltak használatban.
A változatosság bemutatására való törekvés egyébként az állatok mellett a növényvilágra is kiterjed. Így az intézmény méltán viseli az állat- és növénykert nevet, hiszen nemcsak parkosított területről van szó, hanem arborétum, illetve botanikus kert értékű gyűjteményes kertről, amelyben a bemutatott nüvényfajok és változatok száma még az állatokét is meghaladja.

A sokféleség bemutatásán belül az elmúlt időszakban külön is odafigyelnek a tengeri élővilággal kapcsolatos bemutatásra, ismeretterjesztésre. A Budapesti Állatkert ugyanis csatlakozott az ENSZ által a 2021-től 2030-ig terjedő időszakra meghirdetett Óceánok Évtizedéhez, amelynek fontos része a tengerekkel, óceánokkal, tengeri élővilággal kapcsolatos ismeretterjesztés is.

Tenyészprogramok és terepi védelem

Az állatkertek természetvédelmi tevékenységének egyik kiemelt területe a ritkulóban lévő fajok állatkerti szaporítása: ezt a munkát nemzetközi tenyészprogramok hangolják össze. A Budapesti Állatkert számos ilyen tenyészprogramban vesz részt, részben ismertebb fajok, mint például a gorillák, az ázsiai elefántok, a zsiráfok vagy éppen a vörös pandák, de nem annyira közismert, ám ugyancsak védelemre szoruló állatok, többek közt az ázsiai vadkutyák, az óriásvidrák, a mhorr gazellák vagy éppen a tarvarjak megőrzése érdekében.

A ritkulóban lévő fajok sikeres szaporítása mellett Állatkertünk munkatársai a fajmegmentő tenyészprogramok nemzetközi koordinációjában is részt vesznek. Budapestről irányítják például a pompás koronásgalamb, a szürke kenguru (más néven keleti szürke óriáskenguru), illetve az óvilági majmok közé tartozó mandrill tenyészprogramját, és itt vezetik a király paradicsommadár európai törzskönyvét Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége egy-egy állatcsoporttal foglalkozó tanácsadói testületeinek munkájában is jelentős munkát végeznek a Budapesti Állatkert szakemberei, például az állatkerti állatorvoslás, az állatkerti elefánttartás vagy éppen a gorillák tartása terén. Az európai szövetség kisemlősökkel foglalkozó szakcsoportjának tagjai épp a múlt héten tartottak tanácskozást Budapesten.

A Budapesti Állatkert nemcsak a veszélyeztetett fajok állatkerti, úgynevezett ex situ megőrzésében vesz részt, hanem terepi, élőhelyi, in situ programokban is, többek között olyan fokozottan védett állatfajok esetében, mint például a rákosi vipera (korábbi nevén parlagi vipera), a szöcskeegér, valamint az ürge. Ez utóbbi faj esetében a természetvédelmi erőfeszítéseknek nemcsak az ürgék miatt van jelentősége, hanem azon ritkulóban lévő a ragadozómadár fajok miatt is, amelyeknek az ürge az egyik fontos zsákmányállata.

Hazai vadállatok mentése

A Fővárosi Állat- és Növénykertben vadállatmentéssel is foglalkozunk. Magyarországon honos, védett vagy fokozottan védett állatfajok emberi segítségre szoruló egyedeinek nyújtunk második esélyt. A mentett állatok között akadnak fészekből kiesett énekesmadarak, sérült gólyák és baglyok, mérgezett sasok, elárvult kismókusok, telelésben megzavart denevérek és még sok más állat. A tavalyi, 2023-as esztendőben összesen 130 faj 1368 egyede került be az Állatkert vadállatmentő központjába. Köztük olyan fokozottan védett állatok is, mint a kerecsensólyom, a rétisas vagy a parlagi sas.

A sérült állatokat meggyógyítják, a legyengülteket felerősítik, az elárvultakat pedig felnevelik. A sikeres rehabilitációt követően pedig – a helyi természetvédelmi szakemberekkel együttműködve – visszajuttatják őket természetes élőhelyükre.