Aki mostanában keresi fel Állatkertünket, már nemcsak a tojáson kotló flamingókat láthat, hanem azt is, hogy a felnőtt madarak miként gondoskodnak a frissen kikelt apróságokról. Az idei első fiókák bő két héttel ezelőtt keltek ki, és azóta továbbiak is követték őket.
Korábban már beszámoltunk arról weboldalunk olvasóinak, hogy rózsás flamingóink már kotlanak a tojásokon. Bő két héttel ezelőtt az első fiókák ki is keltek, és azóta szinte naponta újabb és újabb apróságokkal gyarapodik Állatkertünk népes flamingó kolóniája.
A fiókák persze egészen másként néznek ki, mint a kifejlett madarak. Nemcsak egyszerűen kisebbek, hanem testük arányai és persze a színük is eltérő. A felnőttek hosszú, karcsú lábához képest a kicsik lába sokkal tömzsibb, testüket pedig pihés tollazat borítja. Ezenfelül lényeges különbség az is, hogy a felnőtt flamingók csőrének jellegzetes görbülete a fiókákon egyáltalán nem figyelhető meg.
Mivel egy-egy fészekben általában csak egy tojás szokott lenni, egy-egy szülőpár általában egy fiókáról gondoskodik. Viszont az a jellemző, hogy egy-egy fészkelési idényben a kolónián belül az összes fióka kikelésére néhány héten belül kerül sor, tehát nincs igazán nagy korkülönbség a jövevények között. Ugyanakkor az is igaz, hogy ebben a korban az apróságok olyan gyorsan fejlődnek, hogy ha mondjuk egy fióka két héttel idősebb a másiknál, akkor bizony a méretbeli különbségek eleinte még elég szembeötlők.
Kikelés után a fióka egy darabig nem túl aktív, ki kell hevernie a kibújás okozta megpróbáltatást. Kezdetben a csőre és a lábai is rózsaszínűek, egyhetes-tíznapos koráig azonban a rózsaszín feketére vált. A csőr eleinte még egyenes, így a felnőttekkel ellentétben a fiókák még nem képesek a flamingók számára elsődleges táplálékot jelentő, vízben sodródó apró élőlényeket kiszűrni. Ehelyett a felnőttek egy a begy tájékán termelődő tápláló váladékkal, az úgynevezett begytejjel etetik utódaikat. A harmadik hónap végére aztán már a fiókák csőre is sokat fejlődik, kialakul a jellegzetes görbület, illetve a csőrben lévő szűrő lamellák, s ezután a fiatalok már ugyanazzal a táplálékkal élnek, mint a felnőtt flamingók.
Most persze még nem tartunk itt, így aki az elkövetkező napokban, hetekben ellátogat hozzánk, annak érdemes egy kis időt fordítani a flamingók megfigyelésére. Egy kis szerencsével azt is láthatja, miként táplálják a felnőttek fiókájukat az említett begytejjel. Sőt, azt is lehet majd látni, hogy az egyre cseperedő fiókákat a felnőttek idővek összeterelik, amolyan közösségi óvodát hozva létre, hiszen ezen a módon sokkal hatékonyabban tudnak rájuk vigyázni.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!