fbpx

Mi köze a mikulásvirágnak a Mikuláshoz?

2024. december, 5. (csütörtök)

Magához a Mikuláshoz tulajdonképpen nem sok, de a karácsonyi ünnepkörhöz annál több. Az újvilági növényt már az aztékok is termesztették, a karácsony ünnepével pedig a XVII. században kapcsolták össze a ferences szerzetesek.

Mikulásvirág
Mikulásvirág

Az adventi-karácsonyi időszakban a virágboltok egyik legkelendőbb növénye a mikulásvirág. A jól ismert szobanövényről azonban csak kevesen tudják, hogy eredetileg Mexikóban, illetve néhány közép-amerikai országban őshonos. Már az aztékok is termesztették: vörös festéket készítettek belőle, illetve gyógynövényként lázcsillapításra használták. Az aztékok által beszélt nahuatl nyelven a mikulásvirág neve cuetlaxochitl volt, ami valami olyasmit jelent, hogy „a virág, amely madárpotyadékból nő ki”. A természetben ugyanis a növény magjainak szétterjedését a vele táplálkozó madarak segítik elő, de a felületes szemlélő számára úgy tűnhet, mintha a növény a semmiből, pontosabban a madárürülékből keletkezne. Ehhez hasonló nézetek egyébként nemcsak az aztékoknál, hanem az óvilágban is léteztek: az ősnemződés téves tanát Európában is csak a korszerű biológia cáfolta meg.

A mikulásvirágnak a karácsonyi ünnepkörrel való kapcsolata a XVII. századra vezethető vissza, és a mexikói ferences szerzeteseknek köszönhető, akiket az épp késő ősszel és a téli hónapokban virágzó növény alakja a betlehemi csillagra, színe pedig Krisztus vérére emlékeztette. A spanyol nyelv Mexikóban, illetve Guatemalában beszélt változatában azóta is flor de nochebuena, azaz “a szenteste virága”, esetleg flor de natal (“a karácsony virága”) ennek a növénynek a neve. Érdekes azonban, hogy Kubában, illetve Spanyolországban már flor de pascua néven ismert, vagyis ott inkább a húsvéthoz kapcsolódik.

A növény angol neve, a poinsettia viszont egyáltalán nem utal semmiféle ünnepre, hanem azt Joel Robert Poinsett amerikai politikus és diplomata, egyúttal orvos és botanikus után kapta. Poinsett nevéhez fűződik a növény USA-beli meghonosítása az 1820-as években. Igazán széles körben azonban az 1960-as években vált elterjedté az Egyesült Államokban egy jól sikerült marketing kampánynak köszönhetően: egy élelmes vállalkozó háladás és karácsony között ajándék mikulásvirágokkal árasztotta el a legnépszerűbb televíziós műsorok stúdióit, s ezután mindenki a tévében dekorációként feltűnt látványos virágokból szeretett volna vásárolni.

A mikulásvirág egyébként természetes állapotában akár több méteresre is megnőhet. Szobanövénynek termesztett változatai azonban közismerten kompakt méretűek, vagyis egy lakásban könnyen elhelyezhető és kezelhető nagyságúak.