fbpx

Mi újság az óriásvidráknál?

2024. május, 29. (szerda)

A vidrák világnapja alkalmából kisfilmen mutatjuk be, mi minden történt mostanában a nálunk látható óriásvidráknál. Ezt a ritka, veszélyeztetett állatfajt tíz esztendeje mutatjuk be, és mintegy öt éve rendszeres gyermekáldásnak is örülhetünk.

Mi újság az óriásvidráknál?
Mi újság az óriásvidráknál?

Május utolsó szerdája a vidrák világnapja. A kezdeményezést a Nemzetközi Vidravédelmi Alap (World Otter Survival Fund) hívta életre egy évtizeddel ezelőtt. A jeles napról persze mi is meg szoktunk emlékezni valamilyen módon, hiszen vidraügyben mi is érdekeltek vagyunk.

Már Állatkertünk 1866-os megnyitásakor is láthatott vidrát a nagyközönség: persze az eurázsiai fajt, amely Magyarországon is megtalálható. Az egzotikus vidrákat kezdetben az ázsiai kiskarmú vidrák, az elmúlt évtizedben pedig az óriásvidrák képviselték.

Idén ősszel lesz tíz esztendeje annak, hogy belekezdtünk az óriásvidrák tartásába, és akkoriban létesült a Pálmaház mögött az a bemutatóhely is, ahol ezeket az állatokat jelenleg is láthatja a közönség (e belső terek feletti tetőszerkezedet egyébként a közelmúltban újítottuk fel). Kezdetben, mondhatjuk, hogy a tapasztalatszerzés időszakában három felnőtt nőstény állatunk volt, de 2019-ben már egy tenyészpárt is össze tudtunk hozni a ma is meglévő Cumana és Madidi személyében. Nászukból azóta rendszeresen születnek kölykök, akik felcseperedve rendszerint más, a veszélyeztetett óriásvidrák tenyészprogramában velünk együtt résztvevő állatkertekbe kerülnek.

Arról, hogy mik a legfrissebb hírek óriásvidráink háza táján, legfrissebb, kifejezetten a vidrák világnapjára készült kisfilmünkben számolunk be.

Az óriásvidrákkal kapcsolatban érdemes azt is felidézni, hogy egyik korábbi nőstényünk még 2019-ben Budapestről Argentínába került, ahol egy visszatelepítési program részese lett. A program keretében állatkerti születésű óriásvidrákkal szeretnék benépesíteni az Iberá Nemzeti Park alkalmas élőhelyeit, ahol az óriásvidra eredetileg és őshonos volt, de aztán – jó pár évtizeddel ezelőtt – eltűnt onnan. Ez a visszatelepítési program is jó példa arra, hogy az állatkertek milyen fontos szerepet vállalhatnak a veszélyeztetett fajok megőrzésében.