A képen látható madárfaj Ausztráliában őshonos, ezért Állatkertünkben is az Ausztrálházban láthatja a közönség. A jégmadarak rokonsági körébe tartozik, de a magyarországi jégmadárnál jóval termetesebb. Magyar neve kacagójancsi, ami némi magyarázatra szorul.
A kacagójancsi harsány, kacagó hangjáról kapta a nevét. Ez a „kacagás” az ausztrál vadon olyannyira jellegzetes hangjának számít, hogy Ausztráliában már a rádiózás hőskorától, az 1920-as évektől kezdve sok évtizeden át használták rádióműsorok szignáljaként. Érthető tehát, hogy miért hívjuk a madarat kacagónak, de vajon miért Jancsi is?
A név a faj egyik német neve, a Lachender Hans tükörfordításaként került a magyar nyelvbe, de eredetileg alighanem Brooke Nicholls ausztrál ornitológus, fogorvos és író, a Melbourne-i Állatkert egykori igazgatójának 1933-ban megjelent ismeretterjesztő gyermekkönyvére vezethető vissza. Ennek a kötetnek a főszereplője egy Jacko – vagyis Jancsi – nevű kacagójancsi, éspedig éppen az a madár, akivel az első felvételeket készítették az ausztrál rádió számára.
Angolul egyébként ezt a madarat kookaburrának nevezik, ez az elnevezés azonban az őslakos wiradzsuri törzs nyelvének szókészletéből ered, és hangutánzó névként szintén a madár nevetésére utal.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!