Látogatóink gyakran összekeverik a népszerű szurikátákat, illetve a rájuk sokban hasonlító, velük rokonságban is álló rókamangusztákat. Pedig a két állat kifutója Állatkertünkben nincs túl messze egymástól, így viszonylag könnyű összehasonlítani őket.
Az előttünk álló napokra, így a hétvégére is napos időt ígérnek az előrejelzések. Ez többek között azért is jó hír, mert kellemes idő ígérkezik szombaton, a Vadmacska Gála és Forgatag idején is. De az állatok is örülnek a napsütésnek. Köztük vannak a rókamanguszták is, akik láthatóan nagy élvezettel napfürdőznek kifutójukban,
A rókamangusztákat első látásra sokan talán összekeverik a nagy népszerűségnek örvendő szurikátákkal. Ez nem is meglepő, hiszen a két faj rokonságban áll egymással, és mindannyian a mongúzfélék családjába tartoznak. Ezzel együtt a rókamanguszta könnyen felismerhető, elsősorban hosszú, bozontos farka miatt.
Akárcsak a szurikáták, a rókamanguszták is Afrika déli részén őshonosak, és az életmódjuk is hasonló. Főleg nappal aktívak, éjjel csak ritkán merészkednek elő. Apróbb állatokra, rovarokra, hernyókra, kisebb emlősökre vagy madarakra, madárfiókákra, kis termetű hüllőkre és kétéltűekre vadásznak, de nem vetik meg a tojást, sőt a dögöt sem. Bár életmódjuk és rokonságuk szerint is ragadozók, néha azért növényi táplálékot, magvakat, vagy akár még füvet is szoktak enni. Összetartó közösségekben élnek, és földalatti üregeket, járatokat használnak lakóhelyként. Ezeket néha telkesen maguk építik, néha ugrónyulak elhagyott üregeit foglalják el, de előfordulnak olyan járatrendszerek is, amelyeket a rókamanguszták más fajokkal, akár szurikátákkal vagy fokföldi földimókusokkal közösen használnak.
A természetben a ragadozó madarak, a kígyók és néhány ragadozó emlős, leginkább a panyókás sakálok az ellenségeik. Nem lesznek azonban egykönnyen más állatok zsákmányává, hiszen környezetüket és a légteret is folyamatosan megfigyelés alatt tartják: hogy jobban és messzire ellássanak, a szurikátákhoz hasonlóan két lábra állva szoktak nézelődni.
Állatkertünkben egyébként a rókamangusztákon és a szurikátákon kívül a mongúzfélék két másik faját, a zebramungót és a törpemongúzt is bemutatjuk.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!