A sikeresen megvalósult vadló visszatelepítés, amelynek során négy vadlovat segítettünk a hortobágyi Pentezugból Kazahsztánba szállítani, nagyon sok, a faj megőrzése iránt elkötelezett szervezet és intézmény együttműködése nyomán vált lehetségessé.
Már a kazahsztáni Altin Dalában, az „arany pusztán” vannak azok a Przewalski-vadlovak, akiket Állatkertünk közreműködésével telepítettek vissza a hortobágyi Pentezug vadlórezervátumából egykor természetes élőhelyükre. A programról, illetve magáról a vadlóról néhány héttel ezelőtt már részletesen beszámoltunk. Most elsősorban arra szeretnénk ráirányítani a figyelmet, hogy e figyelemreméltó természetvédelmi programot milyen széleskörű nemzetközi összefogás tette lehetővé.
A dolog, ha egészen a kezdetekig visszamegyünk, több mint fél évszázaddal ezelőtt kezdődött. Néhány európai állatkert ugyanis ekkor kezdett különleges figyelmet szentelni a Przewalski-lónak, amely az egyetlen magmaradt vadlónak számít. Vadonbeli állománya akkor már ritkulóban volt, és nem sokkal később ez a faj teljesen el is tűnt utolsó természetes élőhelyéről, Mongólia füves területeiről. A Prágai Állatkert már akkor élen járt a faj tartásában, illetve egy olyan nemzetközi együttműködés életre hívásában, amelynek célja a vadlovak természetvédelmi célú állatkerti szaporításának regionális szintű összehangolása. Ennek érdekében hozták létre a vadlovak nemzetközi törzskönyvét is. A törzskönyv kiinduló adatait a nagynevű hamburgi zoológusnő, Erna Mohr gyűjtötte össze és tette közzé 1959-ben megjelent vadló-monográfiójában, ezt követően a Prágai Állatkertben vezették tovább a törzskönyvet, mindig naprakész módon kiegészítve az állatkerti vadló állomány aktuális adataival, újabb és újabb egyedeivel.
Persze a tenyésztési adatok naprakész és közhitelű nyilvántartása mellett jól működő, koordinált tenyészprogramra is szükség volt ahhoz, hogy az állatkertek által megőrzött vadló populáció végül akkora legyen, hogy szóba kerülhessen a faj visszatelepítése azokra az élőhelyekre, ahol eredetileg őshonos volt. Az európai tenyészprogramban a prágaiak mellett különösen a Kölni Állatkert szerepe volt jelentős.
Fontos eredmény volt, hogy 1997-ben a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság is a vadló védelem résztvevője lett. A hortobágyi Pentezug térségében, amely Hortobágy településtől délre található, 3000 hektáron hozták létre azt a vadló rezervátumot, ahol a faj egyik legnagyobb együtt tartott állománya él jelenleg. A pentezugi körülmények jó alapot jelentenek ahhoz, hogy a visszatelepített állatok jól boldoguljanak a belső-ázsiai sztyeppéken is.
A mostani, kazahsztáni visszatelepítéshez nagyon sok szervezet és intézmény együttműködésére volt szükség. Európai oldalról a program irányítója a Prágai Állatkert, együttműködésben a Frankfurti Zoológiai Társasággal, a Berlini Állatparkkal és a Nürnbergi Állatkerttel. Természetesen kiemelt partner a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság, illetve a HNPI mellett a Budapesti Állatkert is, hiszen Állatkertünk állatorvosi csapata nemcsak a mostani szállítás teendőiből vette ki a részét, hanem máskor is ellátja a pentezugi vadlovak körüli állatorvosi, állategészségügyi teendőket. A vadlovak légi úton történő szállításában a Cseh Légierő segített.
Természetesen kazah oldalról is több partner együttműködése kellett a visszatelepítés sikeréhez, kezdve mindjárt a kazah kormány illetékes szakminisztériumához tartozó Erdészeti és Vadvédelmi Bizottsággal, az Altin Dala rezervátummal, illetve az Altin Dala Természetvédelmi Kezdeményezéssel. A rezervátumban lévő állomás, amelyet növényevő állatok, így például kulánok és vadlovak visszatelepítésére hoztak létre, a Kazahsztáni Biodiverzitás Megőrzéséért Egyesület (ACBK) működteti. Ez a széleskörű nemzetközi összefogással megvalósult visszatelepítési program is jól példázza, hogy a természetvédelemben, a veszélyeztetett fajok megőrzésében milyen fontos a nemzetközi partnerség. Így aztán nem meglepő, hogy a mi Állatkertünk is számos regionális, illetve az egész világot átfogó nemzetközi együttműködésben vesz részt, többek között a Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetsége alapító tagjaként, az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége akkreditált tagjaként, az Állatkertek és Akváriumok Világszövetsége intézményi tagjaiként is.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!