fbpx

Őszi bundaváltás

2024. szeptember, 25. (szerda)

Nem kell aggódni, ha azt tapasztaljuk az otthon tartott kutyusoknál, hogy nemcsak tavasszal, hanem ősszel is vedlenek! Az őszi vedlés szeptember és október hónapokban teljesen normális, bundaváltással készülnek a kutyusok a télre.

Kutyaszőr hullás
Kutyaszőr hullás

Az emlősökre jellemző szőrzet igazán különleges „találmány”. Védi a testet a hidegtől, vagy akár a melegtől, sőt a különböző mechanikai hatásoktól is, a módosult szőrszálak pedig még tovább növelik a szőrzet hasznosságát, hiszen így a szőrnek akár a ragadozókkal szembeni védelemben (tüskévé módosult szőrszálak) vagy a tájékozódásban (tapintószőrök) is lehet szerepük.

A szőrzet arra is képes, hogy hőszigetelő képességét tekintve alkalmazkodjon a változó környezeti feltételekhez, eltérő hőmérsékleti viszonyokhoz. Ez rövidtávon is lehetséges, például a szőrszálak felmeresztésével, de a szezonális, évszakos hőmérsékleti változásokat a szőrzet általában vedléssel, bundaváltással követi. Persze némi szőrhullás bármikor előfordulhat, hiszen a szőrszálak elhasználódnak, elkopnak, kihullanak és újak nőnek helyettük. Vedléskor azonban azt tapasztaljuk, hogy az állatok a szokásosnál több szőrt hullajtanak el.

A mi éghajlatunkon a vedlésnek, a meleg téli szőrköntös elhagyásának elsősorban tavasszal látszik értelme. S ilyenkor sok emlősállaton láthatók a vedlés jelei. Állatkertünk lakói közül a dolog legjobban a tevéken figyelhető meg, de az otthon tartott házikedvenceknél, társállatoknál, így a kutyáknál is tapasztalhatunk ilyet.

Érdekes dolog azonban, hogy számos emlősnél, így a kutyáknál is beszélhetünk őszi vedlésről. Ennek az az értelme, hogy a téli és a nyári szőrzet között nemcsak abban lehet különbség, hogy a téli hosszabb, esetleg dúsabb, hanem másfajta szőrszálakból áll. Innen nézve tehát logikus, hogy a nyári szőrt el kell hagyni, és téli bundára kell lecserélni. Ez az értelme tehát az őszi vedlésnek, vagyis inkább bundaváltásnak. Persze ezt a folyamatot időben el kell kezdeni az állatoknak: kutyáknál például már augusztus végén azt tapasztalhatjuk, hogy kedvenceink a szokásosnál több szőrt hullajtanak el, s ez az állapot egészen október végéig eltarthat.

Persze a kutyák között is nagyok a különbségek, ezért, hogy mennyire észleljük az őszi bundaváltást, az az eb fajtájától, életmódjától, és persze attól is függ, hogy eredendően rövidebb vagy hosszabb szőrű állatról van-e szó. Tehát nem minden állatnál tapasztaljuk ugyanazt. Ide tartozik az is, hogy a nagyobb mennyiségű szőr elhullajtásának más oka is lehet, utalhat valamilyen betegségre. De erre akkor érdemes gondolnunk, ha a dolog nem szezonálisnak, hanem tartósnak tűnik, a szőrzet egyre fénytelenebbül, egészségtelenebbül néz ki, és esetleg itt-ott láthatóan rendellenes, szőrhiányos területeket is találunk kedvencünk testén. Ilyenkor nem a vedlés, a bundaváltás, hanem valami más az ok, érdemes tehát állatorvoshoz fordulni.