A kiskerttulajdonosok számára, akik aktívan kertészkednek is, az ősz többek között az ültetés időszaka, legyen szó akár fákról, cserjékről vagy éppen évelő lágyszárúakról, tavaszi hagymásokról. A kertészkedés terén csak szárnyaikat próbálókat szerencsére sok könyv és internetes oldal segíti, pedig nehéz általános érvényű tanácsokat adni, hiszen a kertek, a talajok, a növények is sokfélék.
Az persze általános érvényű dolognak számít, hogy az ültetőgödör előkészítése milyen fontos. Hiszen a növény kezdetben csak azzal tud „gazdálkodni”, ami az ültetőgödörbe kerül. Ez vonatkozik a tápanyagok mennyiségére, amin talajjavítással, illetve az ültetőgödör aljába rakott szerves trágyával segíthetünk, és vonatkozik arra is, hogy a fejlődő gyökereknek mennyi helyük lesz a terjeszkedésre.
Az ültetőgödörbe kerülő laza talajban ez könnyen megy, a gödrön kívüli talaj már sokkalta keményebb. Fontos tehát az ültetőgödör megfelelő mérete, ami konténeres, földlabdás vagy szabadgyökeres növény esetén legalább a kétszere legyen szélességben és mélységben is. Közben viszont arra is figyelni kell, hogy a növény ne kerüljön magasabbra és mélyebbre sem, mint ahogy a konténerben volt.
A felszínen a földet úgy érdemes elegyengetni, hogy egy kis öntözőtányér alakuljon ki, nagyjából olyan szélességben, mint maga az ültetőgödör. Takarni mulccsal érdemes: növeli a talaj víztartó képességét, viszont tud a talaj levegőzni, és közben attól sem kell tartani, hogy napos időben túlságosan felforrósodik (ami kavics használatakor gyakorta megesik). Előnynek mondható az is, hogy a mulcsból korhadás közben tápanyagok jutnak a talajba.
Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként újdonságainkról, programjainkról és friss híreinkről!