Kézműves foglalkozás

Játékos készségfejlesztés, zoopedagógiai foglalkozásokkal társítva vagy önálló programként.

Alkotás – élmény – nevelés – fenntarthatóság – természet – újrafelhasználás – újrahasznosítás – szabadság – felelősség – siker – flow – közösség – gyűjtögetés – lelassulás – szemléletformálás – értékmentés és -átadás.

Mi is a Zöldműhely?

A kézműves foglalkozás adott tematikájú, speciális eszközrendszerrel kivitelezett, a vizualitásra és manuális foglalkoztatásra építő ismeretátadási-oktatási forma. A Zöldműhely foglalkozások egyik alapvető célja, hogy közelebb hozzák a gyerekeket a természethez, amelytől úgy eltávolodtunk, mégis az egyik legfontosabb kapcsolódási pontunk a testi-lelki egészségünk fejlesztése, megtartása során.
Fontosnak tartjuk, hogy a gyerekek megtapasztalják az alkotás örömét, szabadságát, merjenek kísérletezni, fantáziájuk, szépérzékük fejlődjön, ismerkedjenek meg régi és új technikákkal, miközben kompetenciáik gyarapodnak, világlátásuk, jártasságuk bővül.

Foglalkozásainkat elsősorban általános iskolás csoportoknak javasoljuk, de lelkes csapatok esetén szívesen várjuk a nagyobbakat is. Zárt térben, 60 perces időkeretben zajlanak az órák, melyek végén az elkészített tárgyat a gyerekek magukkal vihetik. A foglalkozások összeállításánál szem előtt tartjuk az életkori sajátosságokat, általunk továbbadni kívánt alapértékeket.

A kézműves foglalkozásokat a zoopedagógiai foglalkozás után vagy önállóan, a gyerekek aktív, tartalmas pihenésként is igénybe tudják venni. Utóbbi esetben a tárgykészítés szűkebb értelemben ugyan nem kapcsolódik szorosan a zoopedagógiai ismeretátadáshoz, tágabb értelemben azonban – mint élménynyújtással történő szemléletformálás, kompetenciafejlesztés – mindenképpen illik a zoopedagógiai foglalkozások által közvetített alapértékekhez.

Foglalkozások:

Növényi festés

Intézményünkben az állatok mellett kevesebb szó esik a növényekről, pedig témák sokaságát kínálják a különböző szempontok szerint rendezett különleges növényeink. Ezen a foglalkozáson a természetes növényi festéssel ismertetjük meg a gyerekeket. A természetes festékanyagok kinyerése, használata régmúltra tekint vissza. Nem is gondolnánk, hogy akár a konyhai hulladékok közt vagy a közvetlen környezetünkben mennyi olyan növény van, amelyet felhasználhatunk festékkészítésre. Jó alkalmat teremt ez a foglalkozás arra, hogy jobban megismerjük a minket körülvevő anyagokat, tulajdonságaikat, származásukat, valamint a felhasználhatóságuk sokszínűségét. A foglalkozás elején ismeretátadás történik, majd kiosztásra kerülnek az akvarellpapírok, ecsetek, festékek (asztalonként 2-3 szín), színmódosító anyagok. A továbbiakban szabad alkotás zajlik, lehet játszani a színekkel, réteges festéssel, formákkal.

Javasolt korosztály:
ovi, 1-2. osztály, 3-4. osztály, 5-6. osztály, 7-8. osztály, 9-10. osztály, 11-12. osztály

Időtartam:
45 perc

Természeti határozó

Ezzel a foglalkozással nem titkolt szándékunk, hogy vonzóbbá tegyük a gyerekek számára a természetjárást, túrázást. Olyan szezonálisan látható állatokat/növényeket válogatunk össze, amelyekkel találkozhatnak a gyerekek, ha a környező hegységekben, vagy akár parkokban kirándulnak. A határozni kívánt élőlényre tartva a keretet, könnyebben megy a felismerés/tanulás. A csoport közösen halad végig a tárgykészítés során.

Javasolt korosztály:
ovi, 1-2. osztály, 3-4. osztály

Időtartam:
45 perc

Nyomdázzunk! Minták és formák játéka

A foglalkozás elején megosztjuk a gyerekekkel, hogyan is készültek azok a nyomdák, amelyekkel dolgozni fognak (parafadugó, dekorgumi). Beszélünk az újra felhasználható anyagokról, és a parafa tulajdonságairól. A későbbiekben kiosztásra kerülnek: piszkozatpapírok (amelyeken kipróbálhatják a formákat, a festék erősségét/halványulását, megtervezhetik alkotásukat), fekete nyomdafesték, parafanyomdák. A gyerekek irodai nyomdafestékkel mintázhatnak papírra, amivel képet, képeslapot, könyvjelzőt készíthetnek. A lehetőségek/feladat ismertetése után szabad tervezés, alkotás folyik, majd az óra utolsó részében megkapják a kemény papírokat, amelyekre a végleges alkotások kerülhetnek.

Javasolt korosztály:
ovi, 1-2. osztály, 3-4. osztály, 5-6. osztály, 7-8. osztály, 9-10. osztály, 11-12. osztály

Időtartam:
45 perc

Életciklus (madár/méh/lepke)

A foglalkozás során felelevenítjük a gyerekek ismereteit a különböző fejlődési szakaszokkal kapcsolatban. Megvitatjuk, hogyan kapcsolódik az adott állat az életünkhöz, aztán belevágunk a foglalkozás gyakorlati részébe. Mintadarabbal készülünk, amelynek alapján megbeszéljük a feladatok sorrendjét, kiosztásra kerülnek az alapanyagok, mindig csak annyi, amivel éppen dolgozniuk kell. Közösen halad a csoport az alkotás elkészítésével.

Javasolt korosztály:
ovi, 1-2. osztály, 3-4. osztály

Időtartam:
45 perc

Papírvarrás

A foglalkozás elején megbeszéljük a gyerekekkel, hogy milyen témájú képet fogunk készíteni. A mintát megrajzolják a gyerekek a papírra, tűvel előre kilyukasztják, és utána következik a hímzés. A foglalkozás során a gyerekek megtanulják a varrótű biztonságos használatát, fejlődik a problémamegoldó képességük.

Javasolt korosztály:
óvoda, 1-2. osztály, 3-4. osztály, 5-6. osztály, 7-8. osztály, 9-10. osztály, 11-12. osztály

Időtartam:
45 perc

Kagylóékszer

A gyerekek a Cápasuli jóvoltából kapott kagylókból készíthetnek ékszert, gyöngyökkel, csomózásokkal kiegészítve, miközben megismerkedhetnek a cápák világával.

Javasolt korosztály:
ovi, 1-2. osztály, 3-4. osztály, 5-6. osztály, 7-8. osztály, 9-10. osztály, 11-12. osztály

Időtartam:
45 perc

Aranyszőrű bárány

Megismerkedünk a gyapjú ezer arcával: hogy honnan jön ez az anyag, mit lehet belőle készíteni, mivé válik elhasználódás után. Ezután az öt opcióból választott technikával foglalkozunk. Ismertetjük az anyag- és eszközigényt, ezek használatát, valamint magát a kézműves technikát is.

Öt különböző kategóriát különítünk el:

  1. Körmöcske. Remek íráselőkészítő foglalkozás lehet a kisebbeknek, de a nagyobbak is készíthetnek bonyolultabb kedvükre való figurákat kabalának, kitűzőnek vagy akár kulcstartónak.
  2. Fonások. Különböző fonási technikákat tanulhatnak a gyerekek. Az egészen kicsiknek egyszerűbb körmönfonást, míg a nagyobbaknak már bonyolultabb, több szálas fonásokat, makramézást tanítunk.
  3. Szövés. Kisebb darabokon sajátíthatják el a gyerekek a szövésben való elmélyült munkát, miközben mindenki a maga korosztályához mérten fejlődhet.
  4. Vizes nemezelés. Érdemes melegebb időben kérni, amikor a vízzel való munka lehűti a gyerekeket.
    Időtartam: 45 perc
    Javasolt korosztály az első négy kategóriában: ovi, 1-2. osztály, 3-4. osztály, 5-6. osztály, 7-8. osztály, 9-10. osztály, 11-12. osztály
  5. Tűnemezelés. A nemezelés szárazon, tűvel történik, ezért kiválóan alkalmas ez a foglalkozás télen és nyáron is,
    Időtartam: 45 perc
    Javasolt korosztály ebben a kategóriában: 5-6. osztály, 7-8. osztály, 9-10. osztály, 11-12. osztály
Fővárosi Állat- és Növénykert logó