Hogyan teremtették meg az új Állatkert állatállományát?

Az újjászületett Állatkertbe nemcsak épületek kellettek, hanem azokat be is kellett népesíteni állatokkal. A kert területén persze az átépítés ideje alatt is mindvégig voltak állatok. Hiszen amikor a főváros átvette az üzemeltetést a feloszlatott Állat- és Növényhonosító Társaságtól, az akkor meglevő állatállományt is átvették. Ez azonban elég szegényes gyűjtemény volt már, tehát az újjászületett Állatkert megnyitásáig mindenképpen ki kellett egészíteni.

Az állatkerti állatok többsége akkoriban még vadbefogásból származott. Vagyis erre szakosodott befogók hozták el őket az őshazájukból, és állatkereskedőkön keresztül jutottak el az európai és az észak-amerikai állatkertekbe. Ez volt a helyzet azzal a négy zsiráffal is, akikkel az új Zsiráfházat kívánták benépesíteni. Az állatokat Szudánban fogták be, majd Kartúmból vasúton vitték őket Alexandriába, ahonnan pedig gőzhajóval szállították őket egészen Fiuméig. A vámkezeléskor felmerültek bizonyos adminisztratív nehézségek, olyannyira, hogy Móra Ferenc külön is megemlékezett az esetről Tápéi furfangosok című elbeszélés-gyűjteményében. A formaságok elintézése után a négy zsiráf, Pasa, Cocotte, Emir és Saida 1911 júliusában vasúton utaztak tovább Budapestre. A Nyugati pályaudvarról lábon, kötőfékkel vezették végig őket az utcákon, egészen új otthonukig.

Természetesen nem hiányoztak az emberszabású majmok sem. Még 1911 májusában két csimpánzot szereztek be 600-600 koronáért: ők az Ádám és az Éva nevet kapták. 1911 novemberében pedig egy nőstény orangutánra is sikerült szert tenni. Az igen szelíd, Jella nevű állatért 3500 koronát számlázott az állatkereskedő.

Az Állatkertbe egyre-másra érkeztek a ritka, értékes, különleges, esetleg addig még soha be nem mutatott állatok. A Nyugati pályaudvaron egyáltalán nem volt ritka látvány ebben az időben, hogy a vagonokból az újjászülető intézménybe szánt állatokat vezettek ki. Egyszer teve, máskor bölények, megint máskor ritka madarak érkeztek. Még a neves vadász és vadászíró, Kittenberger Kálmán is segített az újjászülető állatkert benépesítésében. Az Állatkert első földimalacait például ő küldte Budapestre.

Az újjávarázsolt és állatokkal benépesített állatkertet már csak újra meg kellett nyitni a nagyközönség előtt.

Fővárosi Állat- és Növénykert logó