fbpx

Már kis szarvacskájuk is van a takinborjaknak

2024. október, 18. (péntek)

Szépen cseperednek a február végén, illetve március elején született takinborjak. Meilin és Bao már kis szarvacskákat is növesztett, hiszen a vadjuhokkal és vadkecskékkel rokonságban álló takinoknál is mindkét nem szarvakat visel.

Takin borjú
Takin borjú

A párosujjú patások közé tartozó takin nem számít túlzottan közismert állatnak. Ezért afféle küldetésnek is tekintjük a bemutatásukat. A vörös panda létezéséről is alig tudott valamit a hazai nagyközönség, mielőtt 1990-ben a hazai állatkertek közül elsőként belefogtunk a tartásukba. Manapság viszont már meglehetősen sokan ismerik a kis macskamedvének is nevezett állatfajt. Bízunk abban, hogy egy idő után a takinok is ismertebbé válnak Magyarországon.

Ehhez a bemutatásukon kívül sikeres szaporításuk is hozzájárulhat, hiszen a takinborjak igazán aranyos állatok, és így fel is keltik a közönség figyelmét. Ráadásul természetvédelmi jelentősége is van a kistakinok világra jövetelének, mivel a természetben ritkulóban lévő állatfajról van szó.

Aranyszőrű takin tenyésztriónk két nőstényből (Manka és Panka), illetve egy hímből (Janek) áll, de ma már nem hárman, hanem öten vannak, mivel az év elején mindkét nőstény világra hozott egy-egy borjút: Bao február 25-én, Meilin pedig március 6-án látta meg a napvilágot.

A két szőrmók apróság az azóta eltelt hónapokban sokat nőtt és fejlődött. A méretbeli növekedésen túl szembeötlő, hogy már a kis szarvacskáik is kibújtak. A vadkecskék és vadjuhok rokonságába tartozó takinokra is az jellemző, hogy mindkét nem képviselői tülkös szarvat viselnek. Persze ez csak a felnőttekre igaz, az újszülöttekről a szarv még teljesen hiányzik. Nemcsak azért, mert ebben a korban még nincs is igazán szükségük rá, hanem azért is, mert ha már a születésükkor is szarvuk lenne, megakadnának a szülőcsatornában, és így nem tudnának a világra jönni.

Az emlősök körében egyébként többféle fejék, fejdísz létezik. Ezek közül az egyik legjellemzőbb a tülkös szarv: háziállataink közül például a szarvasmarháknak, a bivalyoknak, a juhoknak és a kecskéknek van ilyen, még ha vannak szarvatlan fajták, szarv nélküli egyedek is közöttük. De ugyanilyen tülkös szarvat viselnek a bölények, az antilopok és a gazellák is.

Egészen más anatómiai felépítésű a szarvasfélék agancsa, a villásszarvú antilop különleges fejéke, az orrszarvúak orrszarva, hogy a zsiráfok csontkúpjáról már ne is beszéljünk.