fbpx

Segítség a fecskéknek

2024. szeptember, 23. (hétfő)

A vadállatmentő központunkba bekerülő mentett állatok között rendszeresen akadnak fecskék is. A szeptember eleji hideg és esős idő miatt azonban most néhány nap alatt annyi bajba került fecskéről gondoskodtunk, mint máskor 5-6 hónap alatt.

Fecskék
Fecskék

Állatkertünk szerteágazó természetvédelemi tevékenységének egyik fontos része a vadállatmentés, ezen belül a madármentés is. Védett vagy fokozottan védett állatfajok olyan egyedeinek adunk második esélyt vadállatmentő központunkban, akik valamilyen ok miatt a természetben bajba kerültek, és emberi segítségre van szükségük az életben maradáshoz. Akadnak köztük sérült, törött szárnyú, legyengült, elárvult állatok is. Védenceink száma évről évre a kétezret is meghaladja, tavaly például 2368 mentett állatról gondoskodtunk, akik 130 különböző természetvédelmi oltalom alatt álló fajhoz tartoznak. A mentett állatok legnagyobb része madár, de számos kisemlős is akad közöttük.

A különféle fecskék gyakori vendégek vadállatmentő központunkban. A múlt évben például 134 mentett fecskéről gondoskodtunk (49 molnárfecske, 44 sarlós fecske, 40 füsti fecske, 1 parti fecske), a megelőző esztendőkben pedig 150, 130, illetve 148 volt az adott évben mentett fecskék száma. Idén szeptemberben viszont szokatlan dolog történt: néhány nap alatt 71, tehát az éves szám nagyjából felének megfelelő számú fecskét került be vadállatmentő központunkba.

Aki az elmúlt napokban figyelemmel kísérte a híradásokat, bizonyára nem lepődik meg a dolgon. Hiszen számos médium hírt adott arról, hogy a szeptember második hetében jelentkező szokatlanul hideg és esős, csapadékos idő milyen nehézségeket okoz a fecskék számára. Azoknak is, akik itt fészkelnek, és innen indulnának telelőhelyükre, és azoknak is, akik észak felől jövet átutazóban tartózkodnak Magyarországon.
A hideg és esős idő nagy kihívást jelent a fecskék számára. Egyrészt, mert szervezetüknek több energiát kell „fűtésre”, a testhőmérséklet fenntartására fordítani, másrészt pedig, mert a felhasznált energiát nem tudják táplálkozással pótolni, hiszen a fő táplálékukat jelentő repülő rovarok sokkal kevésbé aktívak az ilyen időben.
A tragikus időjárási helyzet sajnos sok fecske életébe került, s ez minden jóérzésű ember számára szomorú hír. Ökológiai szempontból is drámai a dolog, hiszen a fecskék fontos szerepet töltenek be a természet háztartásában. Arról már nem is szólva, hogy egy fecske naponta akár ezer szúnyogot is megehet, vagyis, ha kevesebb a fecske, a szúnyogoknak is kevesebb a vámszedője, ami az emberek közérzetét, sőt, egészségi állapotát is befolyásolhatja.

Jó hír viszont, és jó volt látni, hogy szinte az egész ország megmozdult a fecskék érdekében, és mindenki tette, amit tehetett, hogy mentsük a menthetőt. Már az is sokat segített, ha valaki megtűrte a hideg elől védett helyre húzódó madarakat. Mi is megosztottunk Facebook-oldalunkon néhány tanácsot, hogy hogyan segíthet, aki legyengült fecskét talál. Közben pedig néhány napon belül 64 molnárfecskét és 7 füsti fecskét fogadtunk a vadállatmentő központban.

Ahogy említettük, évről évre 130-150 fecskét mentünk, így munkatársainknak jelentős tapasztalatuk van a fecskék mentésében. Azonnal meg is kezdték az éhezéstől és a hidegtől legyengült madarak felerősítését, roborálását, hogy kondíciójuk, tápláltságuk, erőnlétük ismét elegendő legyen a hosszú útra.

Elengedésükhöz két dologra volt szükség. Az egyik, hogy az időjárás kedvezőbbre forduljon, amely azóta meg is történt. A másik pedig, hogy a kondíciójuk is alkalmas legyen az út folytatására. Az első elengedésre múlt héten csütörtökön került sor, azóta pedig egy újabb elengedés is volt. A fecskéket az állatkerti Nagyszikláról engedtük el, hogy folytathassák utazásukat az égi országúton Afrika felé.