Rövid tájékoztatás a visszaélés-bejelentés eljárási szabályairól
Visszaélés-bejelentési rendszer a Fővárosi Állat- és Növénykertben
A 2023. évi XXV. törvény (Panasztörvény) szerint Ön a bejelentését több csatornán is megteheti. Az első lehetőség, ha panaszát, közérdekű bejelentését az állami szerveknél, helyi önkormányzatoknál teszi meg. Közérdekű bejelentését a közérdekű bejelentések védett elektronikus rendszerében (www.ajbh.hu/kozerdeku-bejelentes-benyujtasa) saját nevében, vagy akár azonosítás nélkül is megteheti. A közérdekű bejelentések megtételére és nyilvántartására szolgáló elektronikus rendszer üzemeltetéséről az alapvető jogok biztosa gondoskodik. Bejelentést a foglalkoztatójánál is tehet.
A Fővárosi Állat- és Növénykert a Panasztörvénnyel összhangban alakította meg visszaélés-bejelentési rendszerét, hogy biztosítsa ezen érdekek védelmét. A rendszer minden leendő- , volt- és jelenlegi munkatársunk, és üzleti partnerünk számára elérhető.
A bejelentés tárgya
A belső visszaélés-bejelentési rendszerben jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni.
A bejelentés módja
A bejelentés az alábbi módokon tehető meg:
- E-mailben az integritas@zoobudapest.com címen, a weblapról letöltött formanyomtatvány megküldésével.
- Személyesen a Fővárosi Állat- és Növénykert, 1146 Budapest, Állatkerti krt. 6-12. címen a belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetőjenél előzetes személyes, vagy elektronikus úton történt előzetes időpontegyeztetés alapján, amelyet az integritas@zoobudapest.com tehet meg. A személyes bejelentés során is szükséges a weblapról letöltött formanyomtatvány kitöltése.
A bejelentés tartalma
A bejelentés gyors és hatékony kivizsgálása érdekében írásban a Fővárosi Állat- és Növénykert honlapjáról letölthető adatlap kitöltésével lehet megtenni (célszerű minél részletesebben leírni az alábbiakat):
- az esemény hátterét, körülményeit, előzményeit és a gyanú okát,
- az érintett személyeket, az esemény időpontját és helyszínét.
Ezen felül ajánlott csatolni minden olyan dokumentumot, amely alátámaszthatja a jogellenes cselekményre vagy mulasztásra vonatkozó gyanút.
A bejelentés vizsgálata
A Fővárosi Állat- és Növénykert minden bejelentést a lehető legrövidebb időn belül kivizsgál. Írásbeli bejelentés esetén a bejelentést követő 7 napon belül, szóbeli bejelentés esetén azonnal a helyszínen a bejelentő visszaigazolást kap a benyújtott bejelentésről. A bejelentő a visszaigazolás kézhezvétele után 30 napon belül belül értesítést kap a vizsgálat eredményéről és az arra tett intézkedésekről, vagy arról a tényről, hogy a vizsgálat több időt vesz igénybe. Ez utóbbi esetben a vizsgálat legfeljebb 3 hónapig tarthat.
A bejelentés kivizsgálása során az belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetője tart kapcsolatot a bejelentővel, ennek keretében a bejelentés kiegészítésére, pontosítására, a tényállás tisztázására, valamint további információk rendelkezésre bocsátására hívhatja fel a bejelentőt.
A Panasztörvény kiemelt figyelmet fordít a visszaélés-bejelentők védelmére. Minden, a bejelentő számára hátrányos intézkedés, amelyre a bejelentés jogszerű megtétele miatt kerül sor és amelyet a foglalkoztatóval meghatározott jogviszonnyal vagy kapcsolattal összefüggésben valósítanak meg, jogellenesnek minősül akkor is, ha egyébként jogszerű lenne.
A bejelentés megtétele jogszerű, ha a bejelentő a bejelentését a visszaélésbejelentési rendszerek valamelyikén, a Panasztörvényben meghatározott szabályok szerint tette meg, a bejelentő a bejelentéssel érintett körülményekre vonatkozó, bejelentett információt a munkavégzéssel kapcsolatos tevékenységével összefüggésben szerezte és a bejelentő alapos okkal vélelmezte, hogy a bejelentéssel érintett körülményekre vonatkozó, bejelentett információ a bejelentés időpontjában valós volt.
A bejelentést a Panasztörvényben és a szabályzatban meghatározott okok alapján a bejelentővédelmi felelősnek nem kell kivizsgálnia. Ilyen ok, ha a bejelentést azonosíthatatlan bejelentő tette meg, ha olyan személy tette meg, aki nem jogosult bejelentés megtételére, ugyanaz a személy, ugyanazt, a korábban már megtett bejelentést teszi meg, ismételten vagy ha a közérdek vagy a nyomós magánérdek sérelme a bejelentésben érintett természetes személy, illetve jogi személy jogainak a bejelentés kivizsgálásából eredő korlátozásával nem állna arányban.
A jóhiszemű bejelentő kilétét csak az belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetője ismeri és csak a bejelentő hozzájárulása esetén fedheti fel a vizsgálatot végző bizottság előtt. A bejelentés ugyanakkor anonim módon is megtehető, de ebben az esetben nem kötelező a bejelentés kivizsgálása.